MENU
rodina-a-tehotenstvo

Podvýživa je neviditeľná ale vážna choroba. Všímajte si výstražné signály

Lonely,Senior,Woman,Sitting,And,Drinking,Tea,In,Restaurant
Rodina a tehotenstvo

Podvýživa je neviditeľná ale vážna choroba. Všímajte si výstražné signály

Každý z nás môže mať v rodine seniora, ktorého život aj práve teraz možno visí na vlásku. Hoci nie zjavne.

Možno vás šokuje informácia, že napriek tomu, že sa oňho zaujímate, až každý tretí, ktorý žije doma, trpí podvýživou. Čo to znamená a ako je to možné, keď ste si nič nevšimli? Podvýživa, odborne malnutrícia, je stav zhoršenej výživy, keď organizmus nedostáva také množstvo živín, ktoré by naplnilo jeho potrebu na normálne fungovanie.Kvalitná a vyvážená strava je základ zdravia. Podvýživa nemusí znamenať len nedostatok potravy, ale aj nedostatok potrebných makro- a mikroživín. Pokiaľ však telo nedostáva potrebné živiny, človek nie je schopný žiť život ako predtým, klesá jeho kvalita života. Človek s podvýživou sa cíti slabý, unavený, nedokáže tak ľahko vstať a postarať sa sám o seba, klesajú mu samoobslužné schopnosti,“ ozrejmuje lekárka a vedkyňa MUDr. Adela Penesová, PhD.

Slabá polovica

Ak podvýživa trvá dlhšie, nechá následky na tele – celkovú slabosť, zvýšenú chorobnosť a pooperačné komplikácie, dlhšiu rekonvalenscenciu, zlé hojenie rán, zvýšené riziko hospitalizácie či dokonca úmrtia. Tvrdíte, že vám sa to nemôže stať? Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti Nutricia z tohtoročného augusta na vzorke 1 000 respondentov takmer polovica z opýtaných už niekedy v živote neúmyselne schudla alebo nemohla jesť, prípadne sa s tým stretla u svojich blízkych. Ako vyplýva z dát, ohrozenejší sú ľudia nad 65 rokov. Vonkoncom sa však podvýživa netýka len seniorov, ale už ľudí po osemnástke. Veľmi rizikovou skupinou sú najmä ľudia s nádorovým ochorením, ľudia s ochoreniami tráviacej sústavy či s metabolickým ochorením. Alarmujúce je, že súvislosť s podvýživou si ľudia, hlavne starší, spravidla vôbec neuvedomujú.

Všímajte si príznaky:

  • znížená chuť do jedla
  • neplánované chudnutie už pár kilogramov
  • únava
  • neschopnosť kráčať tak rýchlo alebo ďaleko ako obvykle

Pár kíl

Ak pociťujete nevysvetliteľnú slabosť, únavu či úbytok hmotnosti už pár kilogramov za krátky čas, môže ísť o alarmujúce príznaky podvýživy. „Riešenie podvýživy patrí do rúk lekára, ktorý dokáže identifikovať príčinu a následne tak nastaviť liečbu pacientovi na mieru. To môže zahŕňať úpravu stravovacích návykov a zaradenie klinickej výživy napríklad vo forme nutričných nápojov,“ objasňuje doktorka Penesová.

Ak bežná strava nepokrýva nutričné potreby človeka, treba začať liečebný postup s využitím špeciálnych nutričných prípravkov v odporúčaných farmakologických dávkach. Moderná medicína ponúka riešenie nutričných drinkov, ktoré doplnia príjem energie, bielkovín a ostatných živín v optimálnom pomere buď ústami, priamo do žalúdka alebo tenkého čreva cez hadičku. Prípravky klinickej výživy sú dostupné v lekárni alebo ich môže lekár napísať na recept.

20 minút

Pri skorom diagnostikovaní podvýživy je šanca na zlepšenie kvality života veľmi vysoká. Lekári sledovali 6 mesiacov 471 pacientov užívajúcich vysokoproteínovú enterálnu výživu 600 kilokalórií a 36 gramov bielkovín denne. Vyhodnocovali nárast telesnej hmotnosti, obvod dominantného ramena a kvalitu života. Ukázalo sa, že už po troch mesiacoch dopĺňania stravy nutričnými drinkami sa ich kvalita života výrazne zlepšila. Po šiestich mesiacoch takmer o 35 percent viac sledovaných dokázalo ísť na 20-minútovú prechádzku a skoro polovica sa už necítila slabá a pribrali priemerne 1,39 kg.

Menej a viac

Trvalé zlepšenie však po prvotnej stabilizácii stavu vyžaduje dôkladnejšiu životosprávu celkovo. Pomôžte blízkemu zaradiť postupné zmeny stravovania. Dôležité je zamerať sa na kvalitu surovín a vyradiť z jedálneho lístka potraviny s vysokým obsahom tuku, soli či cukru. Výraznou zmenou v stravovaní by mal byť aj výber mäsa a voľba skôr chudých druhov, menej tučných mliečnych potravín a zvýšiť množstvo konzumácie ovocia a zeleniny. Dbať treba na príjem menších porcií jedla a častejšie počas dňa. Základom úspechu okrem lepšieho stravovania je aj pohyb. 

Aj proti korone

V čase pandémie sú seniori ohrozenou skupinou hneď z viacerých dôvodov. Nielen covidom samotným, ale aj podvýživou a nedostatočnou starostlivosťou o seba pre obmedzený kontakt s blízkymi. Navyše podvýživa oslabuje imunitu a zvyšuje riziko ťažšieho priebehu vírusových ochorení.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor