MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Myslíte to dobre. Chcete, aby sa mu uľavilo a už pri najmenšom zdravotnom probléme siahnete po liekoch. Niekedy je však menej viac.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Nie sú to len neškodné sirupy a tabletky. Čítajte príbalové letáky a dvakrát zvážte, či dieťa liek naozaj potrebuje.

Kašeľ, nádcha, či teplota - väčšina rodičov uteká do lekárne už pri prvých náznakoch choroby. No kým vy sa mu snažíte pomôcť a uľaviť od bolesti, dopadnúť to môže napokon aj opačne. Voľnopredajné lieky na bežné detské choroby dokážu účinne zmierniť prejavy choroby, lenže vedia aj škodiť. Skúsenosti odborníkov potvrdzujú, že rodičia to neraz preháňajú.

Chcete mu dobre a už pri prvých príznakoch siahnete po sirupe či tabletke na zmiernenie bolesti? Liek, hoci aj voľnopredajný, je vždy liekom a má svoje vedľajšie účinky. Preto by ste mali dopredu zvážiť, či je jeho podanie nevyhnutné. A ak áno, v akom množstve a akých kombináciách. Inak to môže dopadnúť aj takto: „Spomínam si na prípad mladej mamičky, ktorá liečila svoje trojročné dieťa 3 týždne rôznymi druhmi paracetamolových liekov. Dieťa malo zvýšenú teplotu, občas kašľalo, no opakované testy neukázali zvýšené CRP hodnoty. Výsledkom tohto paracetamolového liečebného excesu bol kritický stav dieťaťa, akútne zlyhanie pečene a hospitalizácia na ARO,” hovorí praktická lekárka Jana Straková, že detskému organizmu sa intoxikáciu našťastie podarilo zvládnuť.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor