MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Myslíte to dobre. Chcete, aby sa mu uľavilo a už pri najmenšom zdravotnom probléme siahnete po liekoch. Niekedy je však menej viac.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Nie sú to len neškodné sirupy a tabletky. Čítajte príbalové letáky a dvakrát zvážte, či dieťa liek naozaj potrebuje.

Kašeľ, nádcha, či teplota - väčšina rodičov uteká do lekárne už pri prvých náznakoch choroby. No kým vy sa mu snažíte pomôcť a uľaviť od bolesti, dopadnúť to môže napokon aj opačne. Voľnopredajné lieky na bežné detské choroby dokážu účinne zmierniť prejavy choroby, lenže vedia aj škodiť. Skúsenosti odborníkov potvrdzujú, že rodičia to neraz preháňajú.

Chcete mu dobre a už pri prvých príznakoch siahnete po sirupe či tabletke na zmiernenie bolesti? Liek, hoci aj voľnopredajný, je vždy liekom a má svoje vedľajšie účinky. Preto by ste mali dopredu zvážiť, či je jeho podanie nevyhnutné. A ak áno, v akom množstve a akých kombináciách. Inak to môže dopadnúť aj takto: „Spomínam si na prípad mladej mamičky, ktorá liečila svoje trojročné dieťa 3 týždne rôznymi druhmi paracetamolových liekov. Dieťa malo zvýšenú teplotu, občas kašľalo, no opakované testy neukázali zvýšené CRP hodnoty. Výsledkom tohto paracetamolového liečebného excesu bol kritický stav dieťaťa, akútne zlyhanie pečene a hospitalizácia na ARO,” hovorí praktická lekárka Jana Straková, že detskému organizmu sa intoxikáciu našťastie podarilo zvládnuť.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia