MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj muži sú v prechode. Hovorí sa mu andropauza

Vravíte si, že ste mladí na tento problém? Omyl. Niektorým mužom začína testosterón ubúdať už v tridsiatke.
Rodina a tehotenstvo

Aj muži sú v prechode. Hovorí sa mu andropauza

Andropauza vás oberie o dlhodobý vzťah aj o nervy. Väčšina mužov v strednom veku za výkyvy svojich nálad nemôže. Vinníkom je testosterón, presnejšie, jeho nedostatok

„Len jeden z desiatich mužov s príznakmi andropauzy navštívi odborníka. Chlapi sa hanbia alebo problémy bagatelizujú,“ hovorí urológ profesor Ján Breza.

Viac ako 95 percent mužského testosterónu vytvárajú Leydigove bunky v semenníkoch. Zvyšok produkuje kôra nadobličiek a veľmi malé množstvá sa tvoria v bunkách mozgu. Ak hladina mužského pohlavného hormónu výrazne klesne, k slovu sa hlási andropauza. Zo zdatného, optimisticky naladeného a pozitívne mysliaceho muža sa stane nevýkonný, pesimistický a depresívný frfloš. „Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby – libida, v penise môže ubúdať hladké svalstvo, čo sa prejaví erektilnou dysfunkciou. Pacienti sa často ponosujú, že by chceli, ale nefunguje to,“ dodáva odborník.

Ak trpíte dlhodobým nedostatkom testosterónu, svalstvo celého tela stráca na objeme a sile, tuk sa hromadí v oblasti brucha a bokov, stávate sa typickým „pupkatým“ chlapom. Okrem toho môžete menej zarastať na tvári, prísť o ochlpenie na prsiach a v podbruší, mať menšie a mäkšie semenníky. Vaše prsia sa môžu zväčšiť, koža sa stáva suchou. Neuspokojte sa tým, že to všetko sú obyčajné príznaky starnutia. Andropauza totiž môže vážne ohroziť vaše zdravie. „Pri dlhodobom nedostatku testosterónu hrozí infarkt a mozgová porážka v dôsledku aterosklerózy, málokrvnosť, rovnako ako ženám v menopauze aj mužom začínajú rednúť kosti a dochádza k osteoporóze,“ varuje profesor Breza.

KTO JE NA RANE?

Vravíte si, že ste mladí na tento problém? Omyl. Niektorým mužom začína testosterón ubúdať už v tridsiatke. Pozitívna správa je, že andropauza neskolí každého. Takisto fakt, že zatiaľ čo u žien dochádza po menopauze k úplnému vyhasnutiu tvorby ženského pohlavného hormónu estrogénu, mužské telo produkuje testosterón po celý život.

Začiatok poklesu hladiny mužského pohlavného hormónu je individuálny, závisí aj od genetických daností. Po päťdesiatke sa pokles zrýchľuje, s pribúdajúcim vekom je čoraz častejší. Medzi 60- až 80-ročnými má problémy s andropauzou 20 až 30 percent mužov. Nedostatok testosterónu trápi po prekročení osemdesiatky až každého druhého muža.

Prečo dochádza k andropauze? „Lebo Leydigove bunky v semenníkoch nie sú schopné produkovať dostatok testosterónu, zvyčajne v dôsledku ich nedostatočného zásobenia krvou. Príčiny však môžu byť aj iné. Znížená funkcia semenníkov môže byť zdedená alebo spôsobená toxickými látkami, nádormi či operáciou,“ hovorí urológ.

NEMUSÍTE TRPIEŤ

Ak máte pocit, že si na vás brúsi zuby andropauza, navštívte urológa alebo sexuológa, prípadne andrológa. Strieľať odboku je zbytočné. Modrá tabletka zaručí kvalitnejšiu erekciu, chuť na sex však nedodá. Pozor na zázračné prírodné preparáty! Riskujete, že si kúpite drahý prípravok bez účinku. Nebezpečné je aj nekontrolované užívanie anabolických steroidov kúpených pod rukou. Azda najviac sa testosterón dostáva do povedomia v spojení s kulturistami, ktorí chcú nadobudnúť svalovú hmotu rýchlo a bezbolestne. Okrem hory svalov ich však spoznáte aj vďaka redším vlasom, početným vyrážkam na tvári i tele a agresivite. „Rednutie vlasov je geneticky podmienené. Na to, aby sa gén prejavil, je potrebná určitá hladina testosterónu. Ak mužovi s touto dedičnou záťažou zvýšime hladinu testosterónu na normu, môže dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Musíme ho na to pri predpisovaní liečby upozorniť. Pri bežnej liečbe sa snažíme hladinu testosterónu udržiavať v normálnom rozmedzí, preto agresivita nehrozí. Užívanie testosterónu musí sledovať lekár. Androgény sú pre muža veľmi dôležité, no nielen nedostatok, ale aj nadbytok môže mať za následok chorobné zmeny v organizme,“ prízvukuje odborník.

MÔŽETE PRÍSŤ SAMI

Vyšetria vás bez písomného odporúčania všeobecného lekára. Čaká vás dotazník a vstupný pohovor. Koľko testosterónu máte v tele, ukážu krvné testy. Keďže hladina hormónu počas dňa klesá, krv vám odoberú ráno, medzi 7. a 11. hodinou. „Subjektívne a objektívne príznaky, ktoré sprevádzajú nízku hladinu testosterónu, musíme potvrdiť laboratórne. Muž môže mať príznaky andropauzy, ale hladinu testosterónu normálnu. Vtedy musíme pátrať po iných príčinách. Môže mať problém so štítnou žľazou, hypofýzou, o slovo sa môžu hlásiť aj depresie,“ dopĺňa urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák.

V odbornej ambulancii vám skontrolujú semenníky, penis aj prostatu. Dôležitý je test na zistenie hladiny PSA – špecifického prostatického antigénu, ktorý potvrdí či vylúči riziko rakoviny prostaty. „Substitučná testosterónová liečba sa nesmie podávať pri rakovine prostaty alebo prsnej žľazy. Androgény nemôžu vyvolať vznik nádoru, jeho rast však urýchľujú. Prekážkou sú aj kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pečene, obličiek, cukrovka a spánkové apnoe,“ varuje odborník

Ak ste splnili všetky podmienky, vekové obmedzenie pre substitučnú liečbu nie je. Vaše sexuálne funkcie, telesná výkonnosť aj psychická pohoda by sa mali začať zlepšovať po troch až šiestich týždňoch. Chýbajúci testosterón sa do tela dodáva prostredníctvom tabletiek, náplastí a gélov alebo injekciou aplikovanou raz za tri mesiace. „Pri tabletkovej forme je nevýhodou veľké kolísanie hladiny testosterónu. Injekcie sa môžu podávať raz za tri týždne alebo raz za tri mesiace. Gély sa nanášajú na kožu každý deň, dobre sa vstrebávajú a udržujú hladinu testosterónu stabilne v norme. Nevýhodou je, že sa nesmie dávka ani raz zabudnúť. Počas vstrebávania sa gelu nesmú dotknúť ženy ani deti,“ upozorňuje MUDr. Hrivňák.

Otestujte sa:

Trápi vás niektorý z príznakov?

Ak odpoviete kladne aspoň na tri otázky, ste v tom.

Strácate radosť zo života?

Bývate mrzutý?

Znížila sa vaša telesná výkonnosť?

Zhoršuje sa vaša koncentrácia?

Trpíte poruchami spánku?

Nemáte záujem o sex?

Mávate slabšie erekcie?

Máte návaly tepla a nadmerne sa potíte?

Trápi vás suchá a drsná pokožka?

Priberáte?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Neviem prehltnúť pilulku. Je to len v psychike? Môže to byť niečo vážnejšie?

Prehĺtanie je komplexná a koordinovaná činnosť svalov a nervov, na ktorú však vplýva i naša psychika. Hltací akt má tri fázy, pričom vôľou môžeme ovládať prvé dve. V prvej fáze sa zmiešajú sliny s potravou. Do tejto činnosti sa aktívne zapája jazyk, žuvacie svaly, líca, pery a mäkké podnebie. V druhej fáze sa potrava pomocou hltanového svalstva posúva nižšie. Vtedy sa uzatvorí hrtanová príchlopka, ktorá bráni vdýchnutiu jedla do dýchacích ciest. V tretej fáze sa jedlo posunie z pažeráka do žalúdka. Neuvádzate žiaden zdravotný problém súvisiaci s jedením a prehĺtaním, preto predpokladám, že nejde o dysfágiu, teda o poruchu prehĺtania.

Diskomfort, ktorý pociťujete pri prehĺtaní tabletiek, môže závisieť od mnohých faktorov, napríklad od veľkosti, tvaru, chuti, od miesta uloženia tabletky na jazyku, od adekvátnej tvorby slín, ale aj od viskozity tekutiny, ktorou ju zapíjate. Vo všeobecnosti tekutiny nekladú väčší odpor. Ak teda podržíte v ústach vodu s tabletkou, nemusíte ju tak výrazne vnímať. Ďalšou možnosťou je zapiť tabletku hustejšou tekutinou, napríklad džúsom, jogurtom, alebo umiestniť ju bližšie ku koreňu jazyka. Prípadne vám pomôže, keď si tabletku dáte na lyžičku spolu s tekutinou, pričom pred vyložením obsahu lyžičky v ústach sa ňou dotknete strednej plochy jazyka.

čítať viac

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor