MENU
rodina-a-tehotenstvo

Adriana Poláková o nečakanej operácii: Preventívka ma zachránila

Myšlienka spontánne vyslaná do vesmíru sa zhmotnila a teraz som v kaštieli a je mi fajn.
Rodina a tehotenstvo

Adriana Poláková o nečakanej operácii: Preventívka ma zachránila

Zo slovenskej moderátorky Adriany Polákovej (45) sa stala rakúska hradná pani. Ako sa dostala ku kaštieľu, bude ďalej piecť koláče a plánuje aj svadbu?

Uplynulý rok bol pre vás plný zmien – kúpa kaštieľa, odchod z televízie aj zo Slovenska, ešte aj nová farba vlasov... Aj rok 2022 bude taký turbulentný?

Dúfam, že nie. Nikam sa už nechystám, ani vlasy sa meniť nebudú. Naopak, chcem sa usadiť, zastabilizovať. Je to, ako keď hodíte kameň do vody. Najprv rozvíri hladinu, ale keď dosadne, aj hladina sa upokojí. U mňa bol rok 2021 ten kameň hodený do vody, ale už sa hladina upokojuje a verím, že rok 2022 bude už úplne pokojný.

Kde sa vzala myšlienka kúpiť zámok v cudzine?

Prišlo to spontánne. Tento kaštieľ bol predtým penzión a s priateľom, ktorý pochádza z tohto kraja, sme tu boli na letnej dovolenke. A mne sa tu nesmierne zapáčilo. Úplne najviac. Rozprávali sme sa o tom, kde by sme sa spolu usadili, keď prestanem toľko robiť a namiesto vzťahu na diaľku začneme spoločne žiť. A tak Christianovi vravím: „Skús sa spýtať majiteľov penzióna, cez akú realitnú kanceláriu kaštieľ kúpili, možno v nej budú mať v ponuke aj niečo podobné.“ No a majitelia povedali: „Nechcete kúpiť tento zámok? My ho predávame...“ 

Akoby k vám prišiel odniekiaľ zhora!

Áno, tak to prišlo. Zamilovala som sa do parku pri zámku. Keď som ho zbadala, skoro som odpadla a zahlásila: „Tu chcem bývať!“ Táto myšlienka spontánne vyslaná do vesmíru sa zhmotnila a teraz tu v kaštieli sedím v kuchyni a je mi fajn.

Krátko pred letom ste nečakane museli na operáciu. Čo sa stalo?

Každý rok poctivo chodím na preventívnu zdravotnú prehliadku a všetkým to veľmi odporúčam. U mňa sa na poslednej zistilo, že mám problém, ktorý treba čo najskôr riešiť. Operácia prebehla v poriadku a potom som len sedela doma, ocko a deti ma obsluhovali, a ja som poctivo dodržiavala rady doktorov. Rekonvalescencia trvala dva mesiace a v polke septembra som sa mohla presťahovať do Rakúska. Občas odbehnem skontrolovať, či sa deti dobre starajú o mama hotel, takisto do kaštieľa si mnohé veci vybavujem zo Slovenska. Takže trochu pendlujem.

Ste stále viac-menej vegetariánka?

Mäsu sa vyhýbam, pretože mám z neho problémy s pleťou. Vyslovene sa mi po ňom robia na tvári vredy, neviem prečo. Ale keď som bola asi rok prísny vegetarián, veľmi sa mi pohoršila krv. Nepridala som si do stravy nič, čo by vyvážilo chýbajúce bielkoviny a ďalšie látky z mäsa. Byť vegetarián a zachovať si vyváženú stravu vyžaduje splnenie istých podmienok. Ja si preto raz za čas dám mäso, divinu, hovädzie, prípadne morku. Kuracie a bravčové vôbec nejem

Zákusky ste piekli vlastnoručne, ako teraz funguje vaša cukráreň a bistro?

Vedela som, že manažovať dve prevádzky z diaľky by bolo veľmi náročné, tak som bistro pustila a nechala si len cukráreň. Ostala na dcére, prevzala aj pečenie a ide jej to fantasticky, je veľmi šikovná.

Žezlo v rodinnej cukrárni prevzala Adrianina dcéra Lucia.Žezlo v rodinnej cukrárni prevzala Adrianina dcéra Lucia.
Žezlo v rodinnej cukrárni prevzala Adrianina dcéra Lucia.
Zdroj: Archív A.P.

Celá FOTOgaléria TU

Usporiadate pred otvorením penziónu nejakú párty, prípadne spojenú aj s vašou svadbou?

Nie, s tým je roboty. Keby som sa mala niekedy vydávať, tak chcem prísť ako „načančaná“ nevesta a nemať starosť s tým, či je jedlo teplé a či sú hostia obslúžení. A to by nešlo, ak by som to mala všetko na starosti.

A svadbu chystáte?

Teraz mám toľko starostí, že momentálne takéto otázky neriešim. Maliari práve museli dať dolu celý plafón a idú ho robiť nanovo. Riešim, čo chlapom uvarím, veď sú tu celý deň, to sú teraz moje prioritné otázky. Snažím sa žiť tak, že riešim problémy tu a teraz. A to je nakŕmiť robotníkov a zistiť, čo s plafónom.

Celý rozhovor s Adrianou Polákovou nájdete v januárovom čísle časopisu Zdravie. 

zdravie 01/2022zdravie 01/2022
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor