MENU
rodina-a-tehotenstvo

7 krokov ako rýchlejšie otehotnieť. Číslo 4 vás prekvapí

Je dôležité uvedomiť si, ako funguje ženský a mužský organizmus.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

7 krokov ako rýchlejšie otehotnieť. Číslo 4 vás prekvapí

Túžite po bábätku a zostali ste sklamaní, že sa vám príliš nedarí? Je dôležité uvedomiť si, ako funguje ženský a mužský organizmus. Odborníci zostavili sedem bodov, ktoré by mohli párom pomôcť počať.

Dospeli ste do bodu, že uvažujete s partnerom nad bábätkom? Pokiaľ ste teda pripravení si založiť rodinu plánovane práve teraz, je vhodné vopred podstúpiť niekoľko krokov. Mali by ste informovať svojho gynekológa a zájsť k nemu na prehliadku. Môžu ju absolvovať obidvaja partneri. Opýtajte sa na užívanie prenatálnych vitamínov, či kyseliny listovej, ktorá pomáha chrániť pred niektorými vrodenými chybami ako napríklad rázštep chrbtice. Účinkuje hlavne v počiatočných fázach tehotenstva a preto je dôležité ju začať užívať ešte pred otehotnením. 

V tehotenstve naše telo potrebuje špecifické živiny.V tehotenstve naše telo potrebuje špecifické živiny.
V tehotenstve naše telo potrebuje špecifické živiny.
Zdroj: Shutterstock

Ako úplné minimum pri príprave na bábätko by ste mali upraviť svoj životný štýl, pokiaľ nie je úplne ukážkový. Je na vašom zvážení prestať fajčiť a piť alkohol a konzumácia zdravej vyváženej stravy. Vhodné je tiež pitie alchemilkového čaju, ten pomáha zachovať pohodu pred a počas menštruácie, pôsobí sťahujúco, spazmolyticky, močopudne, protizápalovo a tiež proti krvácaniu. Dokáže liečiť množstvo ženských problémov.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor