MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred očkovaním bábätka

Pred očkovaním bábätka sa oboznámte so základnými praktickými radami.
Rodina a tehotenstvo

6 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred očkovaním bábätka

Chystáte sa s bábätkom na očkovanie? Viete, že existuje aj test, ktorý pomáha odhaliť jeho prípadné riziká? Poradíme vám, ako si očkovanie správne naplánovať.

1. Očkovať je možné len zdravé dieťa

Každé očkovanie znamená zásah do imunitného systému dieťatka, preto je pred vakcináciou dôležité zhodnotiť jeho zdravotný stav a prípadne očkovanie odložiť. Neočkuje sa najmä vtedy, ak má dieťa akútne vírusové či bakteriálne ochorenie, prípadne iné závažné ochorenie. Vždy povedzte pediatrovi aj to, ak je chorý niekto z okolia dieťaťa. Individuálne sa postupuje u predčasne narodených detičiek.

2. Test bezpečnosti očkovania

Možno máte obavu, či sa po povinnom očkovaní nerozvinú u vášho drobčeka závažné vedľajšie účinky. Veď prvé vakcíny proti siedmim chorobám sa podávajú už 3 mesiace po narodení. Chcete vedieť, či to imunitný systém vášho dieťatka zvládne, teda či nemá vrodené poruchy imunity? Dajte mu spraviť test bezpečnosti očkovania a podľa výsledkov môžete prispôsobiť jeho očkovací kalendár či celkovú starostlivosť. Poistenci Dôvery môžu tento test získať so zľavou v balíku, ktorého súčasťou je aj skríningový test spinálnej svalovej atrofie. Ide o geneticky podmienené ochorenie, pri ktorom je dôležité zahájiť liečbu čím skôr, aby sa nestihlo rozvinúť. Testy sa robia z 3 kvapiek krvi z päty bábätka a najlepšie je ich podstúpiť do 6 mesiacov veku.

3. Očkovací kalendár povinného očkovania

Úrad verejného zdravotníctva SR vydáva každý rok očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí. V ňom presne nájdete, v akom veku a proti akému ochoreniu treba vaše dieťatko zaočkovať. V súčasnosti sa očkuje proti 10 prenosným ochoreniam: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, žltačka typu B, hemofilové invazívne ochrenia, detská obrna, pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, ružienka a mumps. Vakcíny sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

4. Nepovinné očkovanie

Ak chcete ochranu vášho dieťaťa ešte posilniť, máte možnosť dať ho zaočkovať aj proti ďalším ochoreniam. Hoci vakcíny proti týmto ochoreniam nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, zdravotná poisťovňa vášho dieťatka vám môže podstatnú časť nákladov preplatiť. Overte si to. Nepovinné, ale odporúčané očkovania sú proti ovčím kiahňam, rotavírusovému ochoreniu, žltačke typu A, chrípke, kliešťovej encefalitíde a HPV vírusu.

5. Po očkovaní dieťa sledujte

Pol hodinu po očkovaní je vhodné ostať v ambulancii alebo v čakárni lekára pre prípad, že by sa u dieťatka rozvinula silná alergická reakcia, anafylaktický šok. Vtedy je nutná okamžitá lekárska pomoc. Aj doma sa môžu objaviť reakcie po očkovaní, najmä bolesť či opuch v mieste vpichu, zvýšená teplota až horúčka nad 39,5 °C, podráždenosť. Zväčša postačí podať liek s ibuprofénom alebo paralénom. Reakcia na niektoré vakcíny sa môže objaviť aj 6 či 10 dní od ich podania. Ak sa vám reakcia dieťatka nepozdáva, neváhajte konzultovať s vaším pediatrom.

6. Pandémia a očkovanie

Pre všetky deti od 5 rokov je z verejného zdravotného poistenia hradené aj očkovanie proti covid-19. Deti do 12 rokov dostanú 2 dávky, vakcína je dostupná v očkovacích centrách a u vybraných pediatrov. Tretia dávka, booster, sa podáva až od 18 rokov, no o posilňujúcu dávku môžete zažiadať aj pre dieťa od 12 rokov. Optimálne 4 až 6 mesiacov po podaní 2.dávky. Aj deti môžu mať ťažký priebeh covidu, prípadne sa u nich môže po prekonaní i ľahkého covidu objaviť PIMS – pediatrický zápalový multisystémový syndróm. Očkovanie proti covidu-19 je preto u detí odporúčané.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor