MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 varovných signálov, že máte dočinenia s toxickou osobou

Girl,Avoiding,Meeting,Toxic,Friend,Girl,Ignoring,Her,Greeting,Walking

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

6 varovných signálov, že máte dočinenia s toxickou osobou

Denne prichádzate do kontaktu s mnohými typmi ľudí. S niektorými si rozumiete, stretávate sa a je vám s nimi dobre. Ale možno poznáte aj takých, ktorí vo vás vyvolávajú negatívne emócie a úzkosť. Ako ich odhalíte?

Počas svojho života spoznávate veľa ľudí s rôznymi povahovými črtami, medzi ktorými sú vaši priatelia, známi, kolegovia a rodina. Na druhej strane, asi každý z vás mal alebo má skúsenosť s konfliktnou osobou, ktorá vás vyslovene oberá o energiu a znepríjemňuje život. Môže sa zdať, že takíto ľudia to robia neúmyselne, ale opak je pravdou.

Toxickí ľudia 

S konfliktnou osobou sa môžete stretnúť aj v práci.S konfliktnou osobou sa môžete stretnúť aj v práci.
S konfliktnou osobou sa môžete stretnúť aj v práci.
Zdroj: Shutterstock

Toxické osoby ostatných svojim správaním a manipulovaním traumatizujú a spôsobujú psychické a dokonca až fyzické utrpenie. Vnášajú do života negativitu, pochybnosti, znepokojenie a obavy. Im to spôsobuje radosť a potešenie, že vo vás vyvolali rozčúlenie, vám naopak stres. Svojim správaním chcú upútať a stiahnuť na seba pozornosť. Vedie to k vyčerpaniu ich samotných ale aj vás.

Za ich správaním sa môže ukrývať viacero faktorov. Niektorí sa svojím toxickým správaním vyrovnávajú s traumami, hnevom alebo životným neúspechom. Nejde o duševnú poruchu, ale často sa spája so psychickými problémami, najmä poruchami osobnosti, ako je narcizmus. Sú to egoistickí, falošní, ľahostajní a majetnícki ľudia, čo vás využívajú a nerešpektujú. 

Vaše správanie v spoločnosti toxických ľudí môže byť sprevádzané typickými prejavmi. 

6 varovných signálov

  1. V ich prítomnosti sa cítite nekomfortne a nervózne.
  2. Ak ste s nimi, máte zo seba zlý pocit.
  3. Musíte sa brániť a obhajovať svoje činy.
  4. Manipulujú s vami. Snažia sa vás zatiahnuť do niečoho, o čom vy nie ste presvedčení a utvrdzujú vás, že len oni majú pravdu a vás podceňujú.
  5. Ste zmätení ich správaním, lebo často menia názory.
  6. Máte pocit, že si zaslúžite ospravedlnenie, ktoré nikdy nepríde.

Aké sú typické črty toxickej osoby, sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor