MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 pravidiel, ktoré sa oplatí dodržať pri hre s deťmi

Aj hra s deťmi má svoje pravidlá.
Rodina a tehotenstvo

6 pravidiel, ktoré sa oplatí dodržať pri hre s deťmi

Pripájate sa pravidelne k vašim ratolestiam a necháte sa unášať na vlnách detskej fantázie? Snažte sa to nepokaziť, stačí dodržať len pár zásad a bude to skutočne zábava.

Prečo je hra pre deti dôležitá? V prvom rade je to obrovská zábava. Ak sa rodičia preladia na ich vlnu, je to zábava dvojnásobná. Tieto milé rodinné chvíle tak podľa odborníkov znižujú každodenný stres nielen u detí, ale i rodičov. Hry rozvíjajú kreativitu, neskôr naučia deti i to ako sa vyrovnať s prehrou. Z hrania sa určite oplatí urobiť rodinný rituál. Nepokazte zábavu a držte sa základných pravidiel. 

Hru len sledujte 

Ak sa dieťa začalo samé hrať, doprajte mu priestor. Neprerušujte ho, len sledujte. Niekedy je to skutočný balzam pre dušu. Do hry zasiahnite lev vtedy, ak potrebuje vaša ratolesť nový podnet alebo  len povzbudenie. Pri „nenápadnom” sledovaní zistíte, čo dieťa zaujíma a ako sa uberajú jeho myšlienky. Občas vám dokonca prehrá i zážitky zo škôlky, ktoré inokedy neviete z neho dostať. Určite nemajte spoločne strávené chvíle presne nalinajkované a nevyplňte mu vami vymysleným programom celý deň.

Nekritizujte

Začali ste si spoločne kresliť alebo sa skúšate hrať spoločenskú hru? Deti v predškolskom veku majú skutočne veľkú fantáziu, preto do hry nezasahujte len preto, aby ste mu naznačili, že nerobí niečo správne. Doprajte mu čas a dajte príležitosť, aby občas robilo zábavné veci po svojom. Nepodsúvajte mu „dospelácke“ predstavy o kráse, poriadku. Deti sa hrajú bez konkrétneho cieľu a účelu. Najmä pri vymaľovaní obrázkov vás deti vedia prekvapiť voľbou farieb a ani stavba z kociek nemusí byť vždy dokonalá.

Nechajte sa viesť

Snažte sa pozerať na hru, len ako na hru, nehľadajte v nej zásadnejšiu logiku. Dieťa sa nemusí pri každej hre niečo naučiť. Uvoľnite sa a nechajte sa viesť jeho divokými fantáziámi a nápadmi, radí nemecký portál kindergesundheit-info. Jednoducho sa len pripojte. Túži sa vaše dieťa preháňať po záhrade ako jednorožec? Pripojte sa. Rovnako s odstupom berte jeho hry na zvieratá na farme, princezné, hasičov a požiare v izbe či cestovateľov v čase. 

Stačí málo

Menším dvoj- až trojročným deťom nedávajte veľa hračiek naraz. Nebudú si z nich vedieť vybrať a budú stratené. Radšej im hračky meňte až po určitom čase. Kupovať drahé hračky je zbytočné. V tomto veku sú pre mnohé deti oveľa zaujímavejšie predmety, koré máte bežne v domácnosti. Bez problémov sa zahrajú s hrncom alebo sitkom. Aj dve lyžičky ľahko premenia na hudobný nástroj.

Aj deti treba viesť k oceneniu. Ak si uvedomia, čo všetko dokázali, budujú si zdravé sebavedomie.Aj deti treba viesť k oceneniu. Ak si uvedomia, čo všetko dokázali, budujú si zdravé sebavedomie.
Zdroj: Shutterstock

Trochu voľnosti

Nechajte dieťa, aby čo najviac vecí vyskúšalo urobiť samé. Pokojne ich nechajte vyliezť na preliezku alebo na väčšiu šmýkačku. Nikdy sa vám dieťa nepodarí stopercentne ochrániť pred pádmi. Priestor im však dodá sebavedomie a aj prekážky budú prekonávať ľahšie. Rovnako sa trzpezlivosťou a nadhľadom obrňte, ak sa vaša ratolesť zapojí do domácich prác, či už varenie s mamou alebo opravovanie s tatinom. Možno vám to bude trvať dlhšie a asi aj neporiadku bude viac, ale stojí to za to. 

Treba aj upratať

Dôležité je, aby dieťa na konci dňa hrací neporiadok upratalo. Ak ste sa na ňom podielali, určite mu podajte pomocnú ruku. Nakoniec aj z upratovania sa dá ľahko urobiť hra, platí to najmä v prípade starších detí. Stačí len nahlas povedať výzvu, určite budú moje kocky skôr upratané. Aj v tomto prípade sa fantázii medze nekladú. Vždy platí hlavné pravidlo, hranie je radosť. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor