MENU
Rodina a tehotenstvo

6 dôvodov prečo odložiť mobil! Rodičia detí nebudú nadšení

6 dôvodov prečo by mládež mala odložiť mobil

Mobil pri učení znižuje koncentráciu.Mobil pri učení znižuje koncentráciu.
Mobil pri učení znižuje koncentráciu.
Zdroj: Shutterstock

Znižuje koncentráciu

Nadmerné používanie mobilného telefónu vedie k zhoršeniu koncentrácie. Aj to, keď mobilný telefón len leží na stole pri písaní domácich úloh alebo pri opakovaní učiva, môže zhoršiť výkon študenta o 20 %. Samotná prítomnosť mobilného telefónu môže narušiť pozornosť.

Strach, že mi niečo ujde

Dospievajúci majú často strach z toho, že niečo zmeškajú, keď nebudú vedieť, čo robia ostatní z ich kamarátskej komunity.  Táto fóbia sa nazýva FOMO, v preklade z anglického Fear Of Missing Out.. Tento pocit sa v súvislosti s mobilnými telefónmi a sociálnymi sieťami zhoršuje. Tí, u ktorých sa FOMO objaví, pociťujú horšiu náladu, zvýšenú úzkosť a častejšie kontrolujú svoje telefóny počas štúdia, dokonca aj počas vyučovania. Spôsob, ako prekonať FOMO, je napríklad sústrediť sa na prítomný okamih, vyhýbať sa multitaskingu alebo obmedziť čas strávený na sociálnych sieťach.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor