MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 dôvodov prečo odložiť mobil! Rodičia detí nebudú nadšení

Odložiť mobil je nutné sa naučiť pre rôzne dôvody, aj zdravotné a psychologické.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

6 dôvodov prečo odložiť mobil! Rodičia detí nebudú nadšení

To, čo každý tuší, je aj pravda. Používanie mobilov, či skôr smartfónov nie je síce zdraviu nebezpečné, ale isté zdravotné komplikácie neustále držanie mobilu narobiť môže. Spozornieť treba hlavne pri deťoch, ale aj pokiaľ si chcete udržať vzťah.

Možno si to mnohí nedokážu pripustiť, ale neustále držanie, kontrolovanie a pozeranie do mobilu hraničí so závislosťou. Je skutočne dobré, byť non stop pripojení? Len niekoľko dôvodov by mohlo stačiť na to, aby sme sa začali obmedzovať. Štúdia z roku 2015 zistila, že samotné upozornenia smartfónov negatívne ovplyvnili výkon pri úlohách vyžadujúcich pozornosť.

Neskoršia americká štúdia uverejnená v časopise Human Behavior and Emerging Technologies zase zistila, že ľudia sa cítili vzdialení od svojho partnera, s ktorým sa rozprávali, pretože on riešil veci na smartfóne a to z dôvodu, ktorý nebol príliš dôležitý, čiže napríklad posielal správy priateľom. Pošta, správa alebo telefonát vyznievali tak dôležitejšie ako daný partner, ktorý sa tak cítil menejcenný.

Phubbing medzi nami

Pozor na phubbing.Pozor na phubbing.
Pozor na phubbing.
Zdroj: Shutterstock

Nový výraz plne opisuje to, čo sa v spoločnosti deje. Phubbing spája anglické výrazy telefónu - phone a snubbing, čo v preklade znamená niečo ako odmietanie, ignoráciu, nevšímavosť. Ľudia, ktorí spoločne trávia čas, držia v rukách telefóny a odpovedajú na maily či správy. Táto činnosť začína byť dokonca podvedomá a mnohí ju považujú za neškodnú. Pritom sa sami oberajú o kvalitný čas trávený s blízkymi a poškodzujú sa tak vzťahy, napísal server Medium.

Telefón ničí vzťahy.Telefón ničí vzťahy.
Telefón ničí vzťahy.
Zdroj: Shutterstock

Dobrá konverzácia či sústredenie sa na aktuálnu pracovnú či študijnú činnosť, pritom vždy prekonajú digitálnu interakciu. Keď vedieme osobný dialóg, zapájame do toho inú osobu a vytvárame tak trvalé vzťahy. Rovnako tak dokážeme zabezpečiť aby to, čo hovoríme, nebude nesprávne interpretované. Pretože keď budeme komunikovať tvárou v tvár, môžeme jasne formulovať svoje myšlienky.

Na druhej strane smartfóny ovplyvňujú ľudské spojenie, pretože nedovolia druhej osobe vidieť naše neverbálne správanie. „Ich používanie znamená nevenovať svoju plnú pozornosť a byť plne prítomný, čo je najsilnejší prejav náklonnosti a rešpektu vo vzťahu. Tí, na ktorých vám záleží, by nemali súťažiť s vašimi zariadeniami o vašu pozornosť,“ uviedlo Medium.

Človek sa sústreďuje na niečo virtuálne, namiesto skutočného.Človek sa sústreďuje na niečo virtuálne, namiesto skutočného.
Človek sa sústreďuje na niečo virtuálne, namiesto skutočného.
Zdroj: Shuttertock

Pokiaľ ide o phubbing, smartfón ničí vzťahy. Človek sa sústreďuje na niečo virtuálne, namiesto skutočného a ničí tak skutočné životné putá.

6 dôvodov prečo by mládež mala odložiť mobil čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor