MENU
rodina-a-tehotenstvo

5 varovných signálov citovej nevery: Nepočúvajte slová, všimnite si ruky

Young,Woman,Sitting,On,Bed,And,Crying,,Man,Sleeping
Rodina a tehotenstvo

5 varovných signálov citovej nevery: Nepočúvajte slová, všimnite si ruky

Kde začína a končí nevinný flirt? Charakteristické znaky prezradia, že to vaša polovička už prepálila.

Je nevera, ak sa obzrie za inou? Keď si s inou „iba" píše? Alebo až keď vás podvedie až fyzicky? Online svet podstatne rozšíril možnosti, ako možno svojej polovičke zahnúť. Váš partner môže byť pokojne stále s vami a večer doma v papučiach, no toto alibi mu nestačí. Ako spoznať, že hoci spí s vami, myslí na inú? 

Stále väčšiu popularitu získava citová nevera, ktorá je zväčša bez dôkazov, nepriznaná a len málokedy odhalená. Zrada nezahŕňa sex, ale nepatričnú pozornosť či citovú blízkosť, ktorá by mala byť vyhradená pre partnera. 

Prečo podvádzajú muži a prečo ženy

Muži podvádzajú z nudy alebo zo strachu z intimity. Ženy kvôli osamelosti a túžbe po intimite. Zovšeobecniť sa to samozrejme nedá. Pre ženy je však oveľa náročnejšie udržiavať čisto sexuálny vzťah – ak je naozaj dobrý, prichádza citové zaangažovanie. Na druhej strane, hoci si muži namýšľajú, že dokážu mať milenku bez citového zaangažovania, nie je to úplne tak.

Od citovej zaangažovanosti môže byť len krok k tej sexuálnej. Kedy zbystriť pozornosť? To, že sa čosi deje, spravidla vycítite. Ak si nie ste istí, odborníci radia všímať si najmä päť základných príznakov. Ktoré to sú? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor