Hormóny ovplyvňujú mnoho funkcií v tele, ale aj psychický stav. Ak nie sú v rovnováhe, prejaví sa to. Regulujú spánok, náladu, trávenie, metabolizmus, rast či reprodukciu. Neignorujte signály, ktoré vám telo dáva, vyhľadajte odborníka skôr ako nerovnováha hormónov prerastie do veľkých zdravotných či vzťahových problémov.

Priveľa, či primálo

Dôležité je zistiť, ktoré hormóny sú v nerovnováhe a potom ich len dostať pod kontrolu. Ktoré hormóny sa najčastejšie vymknúkontrole? 

  • Hormóny štítnej žľazy: Štítna žľaza ovláda takmer všetky telesné metabolické procesy. Produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú rýchlosť látkovej premeny a zvyšujú spotrebu kyslíka, pôsobí tiež na rast a vývoj. 
  • Estrogény sú ženské pohlavné hormóny, ale v malej miere sa vyskytujú aj v tele mužov. Ovplyvňujú rast prsníkov a vývoj maternice. Vytvárajú sa nielen vo vaječníkoch, ale aj v telesnom tuku – preto má hmotnosť veľký význam!
  • Testosterón je najdôležitejší mužský hormón, ovplyvňuje svalstvo, zarastanie, ochlpenie, rast hrtanu, mutáciu, ale aj sklon k riskovaniu, súťaživosti, bojovnosti a hádkam. Ak ho má žena priveľa, vznikne problém. 

Padajú vám vlasy? ►►►