MENU
rodina-a-tehotenstvo

5 dôvodov, kedy radšej zvážiť rozchod, hoci sa máte radi

Niekedy len láska nestačí, na dôležitých otázkach sa musíte vedieť zhodnúť.
Rodina a tehotenstvo

5 dôvodov, kedy radšej zvážiť rozchod, hoci sa máte radi

Niekedy len láska nestačí. Navyše často práve kvôli nej mnohé veci prehliadate. Kedy sa oplatí spozornieť a pozrieť sa na vzťah s rozumným nadhľadom?

 V každom vzťahu bude vždy existovať určitá blízkosť a spojenectvo. Niekedy sa však stáva, že v ňom zostávate len zo zvyku. Láska nevyprchala, ale nedáva vám toľko, koľko ste očakávali. Na čo si treba dávať v partnerskom živote pozor, a kedy treba radšej zvoliť rozchod? Dôvody, nad ktorým sa treba zamyslieť, priniesol nemecký portál fuersie.de.

Jeden dáva oveľa viac

Vzťahy, ktoré sú absolútne vyrovnané sú skôr raritou. Všetko závisí nielen od životného nastavenia, ale i povahy jednotlivcov. Je však ideálne, ak vo vzťahoch rovnako dávate ako beriete. Pokiaľ však jeden z partnerov robí ustavične kompromisy, prispôsobuje sa polovičke, napríklad aj na základe odriekania vlastných potrieb či koníčkov, nie je to z dlhodobého hľadiska šťastné. Príliš veľká nerovnováha sa postupne prejaví, začne vám vŕtať v hlave a budete sa cítiť nedocenení, ukrátení. Určite sa oplatí, ak sa s partnerom porozprávate, či vo vzťahu chce uspokojovať len vlastné alebo aj vaše potreby.

Rôzne predstavy o živote

Niektoré veci nemožno v partnerstve zvládať a robiť len polovičato. Platí to pri dôležitých otázkach ako sú napríklad deti. Ak ich jeden z partnerov chce a druhý nie, ťažko nájdete kompromis. Kým sa nedohodnete, obe strany budú nespokojné. Rovnako i vtedy, ak chce jeden stále viesť nezávislý životný štýl a druhý sa chce už usadiť. Opýtajte sa seba samých, čo všetko chcete vzťahu obetovať a či vás to behom rokov nebude mrzieť. Rozchod môže byť v tomto prípade tým najlepším riešením.

Toxické správanie

Spozornieť vždy treba pri prejavoch extrémnej žiarlivosti, s láskou nemá nič spoločné. To si treba triezvo uvedomiť v každej fáze vzťahu. Rovnako toxické sú aj klamstvá a rozličné spôsoby manipulácie. Pokiaľ sa cítite ovládaní, ponižovaní alebo postupne strácate sebavedomie, nie je príčinou vaša precitlivenosť. V zdravom partnerstve musia byť obaja na rovnakej úrovni. Fyzické násilie by malo byť v každom vzťahu tabu.

Ako často sa hádate?

Hádka určite patrí ku každému spolunažívaniu, avšak zlé chvíľky by nemali prevažovať nad tými dobrými. Ak budete ustavične bojovať, v určitom okamihu pocítite emocionálnu vyčerpanosť. V tomto prípade sa nemusíte hneď vzdávať, výborným pomocníkom je párová terapia. Aj vďaka odborníkovi sa môžete naučiť racionálne komunikovať. Ochota však musí vyjsť z obidvoch strán. Nefunguje to? Radšej ešte hľadajte svoju polovičku.

Nulový posun

Zdá sa vám, že stagnujete a neviete sa pohnúť z miesta? Pokiaľ váš partner o veciach stále hovorí, ale nikdy nejedná, treba si položiť otázku, či sa to niekedy zmení. Sú to osobné vzorce správania sa. Diskutujete o bežných problémoch, partner sľubuje zlepšenie, ale nikdy sa nič nezmení a vy sa dostávate do začarovaného kruhu. Či už je to o hľadaní lepšej práce alebo spoločných financiách, asi ide o nedostatok motivácie urobiť zmenu. Venujte energiu radšej do hľadania nového vzťahu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor