MENU
rodina-a-tehotenstvo

15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

Čím skôr rakovinu odhalíte, tým máte väčšie šance ju poraziť. Predsa to nevzdáte!

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

Nezmizne, keď pred ňou zatvoríte oči. Ktoré príznaky by nemala ignorovať žiadna žena?

Ženské telo sa stále mení. Niekedy však môžu byť zmeny, ktoré sa zdajú normálne, symptómami rakoviny. 

1. Zmeny na prsiach

Väčšina hrčiek na prsníkoch nie je predzvesť zhubného ochorenia, ale vždy informujte svojho lekára aj o zvrašťovaní kože, jamkách v koži, vtiahnutí bradaviek, výtokoch z bradaviek či o červenaní alebo odlupovaní kože.

Ako zistíte, že sa v tele niečo deje? Pozorujte sa. Všímajte si nevšedné príznaky a pravidelne si vyšetrujte prsníky. Pretože nahmatať si hrčku môže byť jasná správa, ale sledujte aj zmeny na koži, bolesť prsníkov, výtok z bradaviek či zväčšené lymfatické uzliny. Samozrejme, nie všetky podozrivé príznaky hneď znamenajú rakovinu. V skutočnosti môžu jednoducho súvisieť s hormonálnymi zmenami počas menštruačného cyklu, tehotenstva alebo prechodu. Ak spozorujete niečo nezvyčajné, poraďte s gynekológom. Dobrou správou je, že mnohé prípady rakoviny, ak sú podchytené hneď v začiatkoch, sú aj úspešne liečiteľné.
Pri liečbe záleží na veku pacientky, type a veľkosti nádoru, ako aj jeho uloženia. Každá liečba je individuálna a nemusí zákonite skončiť odstránením prsníka. Svoje dokáže aj ožarovanie, chemoterapia a hormonálna liečba.
 

5 vecí, ktoré TREBA robiť po sexe. Na väčšinu zabúdate

Príznaky, ktoré nesmiete podceniť! Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/15)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor