MENU
rodina-a-tehotenstvo

15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

Čím skôr rakovinu odhalíte, tým máte väčšie šance ju poraziť. Predsa to nevzdáte!

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

Nezmizne, keď pred ňou zatvoríte oči. Ktoré príznaky by nemala ignorovať žiadna žena?

Ženské telo sa stále mení. Niekedy však môžu byť zmeny, ktoré sa zdajú normálne, symptómami rakoviny. 

1. Zmeny na prsiach

Väčšina hrčiek na prsníkoch nie je predzvesť zhubného ochorenia, ale vždy informujte svojho lekára aj o zvrašťovaní kože, jamkách v koži, vtiahnutí bradaviek, výtokoch z bradaviek či o červenaní alebo odlupovaní kože.

Ako zistíte, že sa v tele niečo deje? Pozorujte sa. Všímajte si nevšedné príznaky a pravidelne si vyšetrujte prsníky. Pretože nahmatať si hrčku môže byť jasná správa, ale sledujte aj zmeny na koži, bolesť prsníkov, výtok z bradaviek či zväčšené lymfatické uzliny. Samozrejme, nie všetky podozrivé príznaky hneď znamenajú rakovinu. V skutočnosti môžu jednoducho súvisieť s hormonálnymi zmenami počas menštruačného cyklu, tehotenstva alebo prechodu. Ak spozorujete niečo nezvyčajné, poraďte s gynekológom. Dobrou správou je, že mnohé prípady rakoviny, ak sú podchytené hneď v začiatkoch, sú aj úspešne liečiteľné.
Pri liečbe záleží na veku pacientky, type a veľkosti nádoru, ako aj jeho uloženia. Každá liečba je individuálna a nemusí zákonite skončiť odstránením prsníka. Svoje dokáže aj ožarovanie, chemoterapia a hormonálna liečba.
 

5 vecí, ktoré TREBA robiť po sexe. Na väčšinu zabúdate

Príznaky, ktoré nesmiete podceniť! Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/15)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor