MENU
rodina-a-tehotenstvo

15 koníčkov, ktoré podľa vedcov zvýšia vašu inteligenciu. Venujete sa niektorému?

Štrikovanie je pre hlavu naozaj mimoriadne prospešné.
Rodina a tehotenstvo

15 koníčkov, ktoré podľa vedcov zvýšia vašu inteligenciu. Venujete sa niektorému?

Na zvýšenie svojho IQ nemusíte riešiť sudoku či študovať nové vedecké články. Prospeje i to, ale inteligenciu vám zvýši aj štrikovanie, blogovanie či online hry. Čo ešte odborníci zistili?

Nový výskum zistil, že váš inteligenčný kvocient dokážu zvýšiť aj také príjemné a užitočné činnosti, ako záhradníčenie či  pletenie. Na takmer 5000 dobrovoľníkoch odborníci zisťovali,  ktoré aktivity  môžu zlepšiť inteligenciu a zvýšiť výkon mozgu.

Do rebríčka 15 hobby sa dostalo umenie, remeslá a ďalšie činnosti, ktoré zlepšujú mobilitu, či náladu spolu s rozvojom našich kognitívnych schopností. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, tieto aktivity zlepšujú našu emočnú pohodu a robia nás inteligentnejšími.

Suverénne najlepšie sa ukázalo učiť sa hrať na hudobný nástroj.  Do tejto aktivity sa naraz zapája takmer každá oblasť mozgu, pričom obe hemisféry čulo spolu komunikujú. Ale sú aj ďalšie činnosti, ktoré doslovne rozcvičia váš mozog. Ktoré to sú?

Pokračovať Ďalej (1/16)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor