MENU
rodina-a-tehotenstvo

10 potravín ako prevencia vrások. Doplňte ich už po 30-tke

Hlboké vrásky okolo tridsiatky nie sú v poriadku. Svedčia o predčasnom starnutí. Môžete ho spomaliť.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

10 potravín ako prevencia vrások. Doplňte ich už po 30-tke

Úbytok sa týka aj mladších žien. Prečo by ste mali dopĺňať kolagén a kde ho nájdete?

Netýka sa len pokožky, nechtov či vlasov. A nielen žien pred menopauzou. Kolagén, dôležitá bielkovina a základný stavebný prvok organizmu, ubúda z tela postupne. Rapídne už krátko po tridsiatke. 

Starnutím sa kolagén stráca

Presnejšie povedané v tele nie je jeden kolagén, podobnú štruktúru má približne 27 rôznych druhov kolagénu. Nachádza sa v koži, kostiach, šľachách, ale aj v cievach, črevách a iných vnútorných orgánoch. Hoci si telo kolagén vytvára prirodzene, s pribúdajúcim vekom sa raketovou rýchlosťou stráca. Spoznáte to na suchých vlasoch, suchej pleti, pomarančových stehnách či bruchu plnom strií. Postupne sa pridá ochabujúce svalstvo a problémy s chrupavkami a kĺbmi.  Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste s obnovou kolagénu z prírodných zdrojov začať hneď. Ideálne však ešte pred tým, ako vás známky starnutia zaskočia, teda okolo tridsiatky.

Odkiaľ? 

Hoci sa vám núka niekoľko výživových doplnkov, ideálne si zabezpečte dostatok kolagénu zo stravy. Na podporu tvorby kolagénu existujú špeciálne potraviny.

  • kapusta
  • mäsová vývar
  • červené ovocie a zelenina
  • fazuľa
  • mrkva
  • sója
  • ľanové semienka a vlašské orechy
  • olivy
  • citrusy
  • avokádový olej

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia