MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viacvčera 7:00

Čo sa týka perlivých nápojov, bublinky tvorí oxid uhličitý, ktorý znižuje pH vody a okysľuje ju. Toto zníženie môže mať vplyv na rozpustenie a vstrebanie tabliet. Samotné bublinky môžu tiež svojou aktivitou urýchliť rozpúšťanie tabliet, čo nemusí byť vždy žiadúce.

Väčším rizikom však môže byť zapíjanie liekov minerálnymi vodami – bez ohľadu na to, či sú perlivé. Minerálne vody totiž obsahujú rozpustené soli vápnika, horčíka, železa a iných látok, ktoré reagujú s viacerými liekmi, ako napríklad s niektorými antibiotikami, liekmi na štítnu žľazu alebo na Parkinsonovu chorobu. Preto je potrebné postupovať pri užívaní liekov podľa inštrukcií v príbalovom letáku alebo zapíjať lieky čistou vodou, či už balenou stolovou alebo z vodovodu. Taká voda neobsa­huje žiad­ne prímesi, ktoré by mohli ovplyvniť účinok lie­kov. Zapamätajte si, lieky treba zapíjať čistou vodou.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac18.9. 2023 7:00

Chrápanie má väčšinou viac príčin a zhoršená priechodnosť nosa je len jednou z nich. Ak sa v hornej časti dýchacích orgánov nachádza prekážka, ktorá obmedzuje prietok vdychovaného vzduchu, môže táto počas spánku, keď dochádza k fyziologickému ochabnutiu svalov v organizme, spôsobovať chrápanie. Jednou z prekážok je vybočenie nosovej priehradky, ktoré vzniklo počas vývoja alebo po úraze nosa. Časti pacientov môže s chrápaním pomôcť septoplastika, teda chirurgické vyrovnanie priehradky.

Septoplastika je rinochirurgický výkon, ktorý sa robí v celkovej anestézii. Operatér spraví drobný rez na hranici kože a sliznice priehradky a prenikne cez nosové dierky k chrupavke, ktorá tvorí prednú časť nosovej priehradky. V zadnej časti vypreparuje jej kostené časti. Podľa druhu vybočenia odstráni nerovnosť a docieli vyrovnanie priehradky. Operáciu ukončí zošitím rany, vložením drobných plastových vyberateľných fólií, ktoré chránia operovanú priehradku, a vložením vstrebateľnej nosovej tamponády. Zákrok sa väčšinou vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie, pacient teda poobede odchádza do domáceho liečenia, ktoré trvá asi desať dní.

čítať viac17.9. 2023 15:00

O všetkom rozhodnú výsledky vstupného predoperačného vyšetrenia. To môže trvať aj tri hodiny a v rámci neho by sa mal lekár intenzívne zaujímať aj o vašu cukrovku, teda o hodnoty glykémie, glykolovaného hemoglobínu,  o stabilitu videnia a dioptrií. Dôležitý je lokálny nález, topografia rohoviek, vyšetrenie očného pozadia. Všeobecne platí, že ak má pacient dobre kompenzovanú cukrovku, bez komplikácií, tak teoreticky môže podstúpiť laserovú operáciu.

čítať viac15.9. 2023 7:00

Pri nádche a iných infekciách horných dýchacích ciest sa bežne používajú lieky na uvoľnenie dýchania. Sú dostupné vo forme kvapiek či sprejov. Obsahujú účinné látky, ktoré znižujú prekrvenie a opuch sliznice, čím pomáhajú spriechodniť horné dýchacie cesty, prípadne znižujú bolesť pri zápale stredného ucha. Odporúčaná dĺžka ich užívania je však maximál­ne 7-10 dní – pri týchto prípravkoch totiž môže dôjsť k vzniku závislosti.

Návyk sa prejavuje neustálym pocitom plného nosa, čo má za následok nervozitu, podráždenie a následne nutkanie na ďalšie použitie kvapiek. Dlhodobé používanie kvapiek alebo sprejov do nosa spôsobuje ďalšie komplikácie – môže dôjsť až k strate čuchu a poškodeniu nosovej priehradky. Odvykanie nie je jednoduché ani rýchle. Zo začiatku sa postupne dávka znižuje používaním sprejov v koncentrácii pre deti, následne sa aplikujú nosové kvapky len do jednej dierky, kým sa zdurenie sliznice nezmierni. A na záver sa prechádza k používaniu bezpečných prípravkov s obsahom morskej vody.

A ako zistíte, či je váš otec závislý od kvapiek? Ak ich používa dlhšie ako 14 dní, je veľmi pravdepodobné, že už istú závislosť vybudovanú má. A čím dlhšie ich používa, tým je závislosť väčšia. Nie je pritom podstatné, či trpí zároveň alergiou alebo nie. Skúste nahradiť kvapky do nosa sprejom proti alergii. Ak bude mať otec stále pocit plného nosa, nebude to pravdepodobne prejav alergie, ale závislosti od kvapiek.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac14.9. 2023 7:00

Lekár robí pri podozrení na ochorenie hrubého čreva kolonoskopické vyšetrenie, na základe ktorého vylúči organický nález na sliznici čreva, napríklad zápal, nádor, hemoroidy či divertikuly. Keďže ste mali nález v norme, možno predpokladať, že kašovitá stolica jedenkrát denne je u vás normálna, najmä ak konzumujete dostatok vlákniny a pijete dostatok tekutín. Podobne sa môže prejavovať aj funkčné ochorenie hrubého čreva - dráždivý tračník, ale v takom prípade bývajú stolice skôr akoby na príkaz, teda nútia pacienta bezodkladne ísť na toaletu, a často sú vodnaté. Niekedy môže byť kašovitá stolica príznakom ochorenia iných orgánov, ktoré zrýchľujú peristaltiku čriev, napríklad ochorenia štítnej žľazy. Môže sa objavovať aj po užívaní niektorých liekoch - máme skúsenosti od diabetikov.

Reflux, ktorý spomínate, by nemal mať vplyv na konzistenciu stolice. Naopak, niektorí pacienti majú pri liečbe antacidami a inými liekmi skôr sklon k tuhšej stolici. Možno by bolo vhodné, keby ste konzumovali viac probiotík, ktoré neraz ťažkosti so stolicou dokážu úplne odstrániť.

čítať viac10.9. 2023 15:00

Cieľom skríningu je nájsť pacientov, ktorí majú včasné štádium rakoviny hrubého čreva. Zdravotné poisťovne zašlú preventívne testy na okultné krvácanie na domáce adresy rizikovej skupine poistencov vo veku 50 až 70 rokov. Tento test si môžete vyžiadať aj u všeobecného lekára. Je potrebné ho opakovať každé dva roky. Pozitívny výsledok nemusí znamenať, že máte kolorektálny karcinóm, ale že potrebujete kolonoskopické vyšetrenie, prostredníctvom ktorého gastroenterológ diagnostikuje príčinu krvácania a stanoví liečbu.

Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov z polypu sliznice konečníka alebo hrubého čreva. Trvá niekoľko rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor, a preto môžu byť pri kolonoskopii včas uskutočnené účinné opatrenia ako napríklad endoskopické odstránenie polypov.

Skríning nemá význam, ak by ste následne pre strach z bolesti odmietli pri pozitívnom náleze ísť na kolonoskopické vyšetrenie. Štandardom vo svete je absolvovať toto vyšetrenie bezbolestne a teda komfortne, u nás to je v súčasnosti možné iba na vlastné náklady. Musíte si priplatiť približne 50 € za analgosedáciu, teda za podanie utlmujúcich injekcií so sedatívom a silným analgetikom. Poisťovne sú pripravené uhrádzať analgosedáciu pri kolonoskopii, akonáhle bude nový výkon kodifikovaný v katalógu zdravotných výkonov ministerstva zdravotníctva.

čítať viac3.9. 2023 15:00

Mnohé lieky bývajú vyrábané vo forme kapsúl. Rozlišujeme mäkké alebo tvrdé kapsuly. Rozdiel medzi nimi je najmä v technológii výroby, nie v zložení. Častejšie sa používajú tvrdé kapsuly. Tie sa skladajú z dvoch valcovitých, do seba zapadajúcich častí. Môžu sa plniť práškom, tekutinou, peletami, ďalšou kapsulou alebo tabletou. Vyrábajú sa v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od požiadaviek výrobcov.

Nemusíte sa obávať, samotné kapsuly sú čisto prírodné – môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Živočíšne kapsuly sa vyrábajú predovšetkým z hovädzej želatíny. Výsledná kapsula môže byť bezfarebná, nemá žiadnu chuť ani arómu. Rastlinné druhy kapsúl sa vyrábajú z derivátov celulózy. Sú vhodnou alternatívou najmä pre vegánov a vegetariánov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kapsuly sú svojím zložením veľmi podobné gumeným medvedíkom. Neobsahujú teda žiadne mik­roplasty ani im podobné látky.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac30.8. 2023 7:00

Svoje ťažkosti popisujete všeobecne. Keďže nemám k dispozícii výsledky vašich vyšetrení ani iné údaje o vašom zdravotnom stave, môžem sa k problému vyjadriť len informatívne. Môže ísť o dyspeptické ťažkosti pri zápale žlčníka alebo pri žlčníkových kameňoch. Do úvahy prichádzajú aj žalúdočné problémy ako gastritída alebo žalúdočné vredy. Odporúčam vám čo najskôr absolvovať ultrasonografické vyšetrenie žlčníka a pri negatívnom náleze gastrofibroskopické vyšetrenie žalúdka. Špecialista vám na základe vyšetrení stanoví diagnózu a určí liečbu.

čítať viac27.8. 2023 15:00

Antibiotiká je nutné užívať v pravidelných intervaloch, ako to stanovil lekár. V opačnom prípade môže dôjsť k rozvoju antibiotickej rezistencie. Vo všeobecnosti, ak zabudnete užiť antibiotikum načas, užite dávku čo najskôr a pokračujte podľa pôvodného harmonogramu. Ak ste si však spomenuli až vtedy, keď sa blíži užitie ďalšej dávky, vynechajte ju a pokračujte podľa pôvodného harmonogramu. Nezdvojujte dávky. Postup sa pri niektorých antibiotikách môže líšiť, takže najlepšie je postupovať podľa informácií v príbalovom letáku konkrétneho lieku. V tomto prípade, ak ste zabudli užiť liek a prešiel už taký dlhý čas, odporúčam vám kontaktovať lekára, ktorý vám poradí ďalší postup.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac24.8. 2023 7:00

Diagnostické prúžky sú určené na semikvantitatívnu analýzu moču. Pomocou testovacích prúžkov môžeme stanoviť viaceré parametre ako sú pH, leukocyty, bielkoviny, glukóza, hemoglobín, bilirubín, urobilirubín, nitrity či ketolátky.

Jednotlivé prúžky obsahujú na nosiči špecifické činidlá, ktoré pri kontakte s látkami v moči zreagujú a tým zmenia farbu. Na základe zmeny farby pacient vie vyhodnotiť prítomnosť alebo neprítomnosť už spomínaných látok. Keďže sa jedná o chemické zlúčeniny, časom môžu nastať rozkladné zmeny a teda testovacie prúžky nemusia ukazovať správne hodnoty.

Podobný dôsledok môže mať aj uchovávanie pri nesprávnych podmienkach (vysoké teploty, vlhkosť). Preto sa aj pri testovacích prúžkoch udáva exspirácia. V dobe exspirácie výrobca garantuje, že jednotlivé činidlá sú stabilné, nepodliehajú chemickým zmenám a teda je zaručená správnosť merania.

čítať viac21.8. 2023 7:00

Nie je jasné, aký typ operácie čreva ste podstúpili – či bol len odstránený nejaký útvar, alebo je črevo aj skrátené. V súvislosti z operovaným črevom sa cukry a vláknina z ovocia môžu horšie tráviť a spôsobovať vyššiu plynatosť. V takom prípade by ste mali konzumovať ovocie len malom množstve, najlepšie bobuľovité plody či citrusy, ak ich tolerujete.

Ak ste diabetik, musíte si dávať pozor na glykémiu. Ovocie obsahuje okrem vitamínov, minerálov, vlákniny a stopových prvkov, ktoré sú pre nás mimoriadne užitočné, aj množstvo jednoduchých cukrov, hlavne fruktózy. Tá sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvi a môže rozkolísať hladinu cukru, čo je pre diabetikov nebezpečné. Okrem toho treba obsah cukru v ovocí započítať do celkového množstva denného príjmu sacharidov, ktoré vám odporučil diabetológ.

čítať viac20.8. 2023 15:00

Biele alebo sivasté bodky, mušky, pavučinky a podobne sú sklovcové zákaly. Sklovec vypĺňa vnútro oka a je zložený z kolagénu. Vekom kolagén starne a dochádza k vytvoreniu spomínaných drobných útvarov. Sú teda prejavom starnutia oka. Ak sa pozriete na bielu alebo bledú plochu, tieto útvary spozorujete. Hýbu sa s pohybmi oka. Časom pribúdajú a môžu byť aj hustejšie. Tento stav sa neoperuje. Treba prijímať dostatok tekutín, aby telo, ale aj oko, bolo dostatočne hydratované a vtedy je vnímanie týchto útvarov slabšie.

čítať viac18.8. 2023 7:01