MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac22.1. 2021 8:00

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac20.1. 2021 14:00

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac15.1. 2021 8:00

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac13.1. 2021 14:00

Pri operácii pruhu (hernie) spájame dohromady štruktúry, ktoré sa musia zrásť. Tento zrast musí byť dostatočne pevný, aby v budúcnosti držal. Čím je jazva menej zahojená, tým je menej pevná, a tým je riziko recidívy väčšie. Stačí jeden zlý pohyb na to, aby sa štruktúry (tkanivá) uvoľnili, a práve preto je lepšie vydržať dlhšie bez nadmernej fyzickej záťaže.

V odbornej literatúre sa uvádza približne 80% pevnosť  po 2 mesiacoch od operácie. V praxi je to však individuálne. Stretol som sa už aj s tým, že jazva bola po 2 týždňoch pevná a stačila na udržanie kompletne celého aparátu. Naopak, keď je hojivá tendencia u pacienta slabšia, hojenie môže trvať aj dlhšie. Ak sa pri operácii pruhu vkladá sieťka, doba hojenia by sa mala vo všeobecnosti skrátiť. Výnimkou je ale napríklad posunutiu sieťky, ktoré dobu hojenia predĺži.

Veľmi dobrým vodítkom pre pacienta je citlivosť operačnej rany. Ak dané miesto nebolí, je viac fixované a zahojené. Predtým, ako sa rozhodnete vrátiť k plnej fyzickej aktivite, konkrétne jazde na bicykli, určite by ste sa mali poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom. Ten na základe vyšetrenia a lokálneho nálezu zistí, či je rana dostatočne pevná a zahojená. Neodporúčal by som fyzickú záťaž predtým, ako je to naozaj nutné. Je veľmi dôležité, aby bol pacient pri hojení trpezlivý a rešpektoval pokyny lekára.

čítať viac8.1. 2021 8:00

Pri akomkoľvek, aj počiatočnom podozrení, že vaše dieťatko nepočuje dobre, je nutné informovať svojho pediatra, ktorý posúdi a zváži ďalší postup. Väčšinou ho odošle do detskej ORL ambulancie. Ako pri všetkom, aj tu je dôležitá skorá a správna diagnostika problému. To je možné len podrobnými odbornými vyšetreniami na prístrojoch – audiometrom. Audiogram – krivka počutia dokáže napovedať, aké silné zvuky na rozličných frekvenciách dieťa zachytí. Pri vylúčení ORL príčiny zvážte vyšetrenie u neurológa alebo psychológa. Tiky sú bezúčelné, neslúžia žiadnej očividnej funkcii. Objavujú sa mimovoľne a náhle, vo forme stereotypných pohybov alebo zvukov. Komplexné zvukové tiky sa prejavujú v podobe slov, či celých viet, ktoré obvykle majú význam. Palilália je chorobné opakovanie jedného slova alebo vety.

čítať viac6.1. 2021 14:00

Gastroezofágová refluxová choroba je ochorenie pažeráka, môže ju spôsobiť zápal, vred, zúženie pažeráka alebo až zhubný nádor. Príčin je veľa. Preto je dobré diagnostikovať ju a včas liečiť. Najčastejším príznakom je pálenie záhy, pocit návratu kyslého alebo horkého obsahu, niekedy až do úst, najmä po jedle, často v ľahu, občas aj v noci. Tomuto príznaku hovoríme gastroezofageálny reflux. Môže byť kyslý, zásaditý alebo zmiešaný, podľa toho, aká zložka prevažuje v žalúdkovom obsahu. Niekedy sa pridá bolestivé prehĺtanie či bolesti nad žalúdkom. Diagnostika je pomerne rýchla vďaka endoskopickému vyšetreniu - gastrofibroskopii.

V liečbe je dôležitá diéta a režimové opatrenia. Medikamentózna liečba sa riadi štádiom choroby a jej príznakmi. Lekár vám môže predpísať lieky na zníženie kyslosti žalúdkového obsahu, teda klasické antacidá alebo s alginátom, a lieky znižujúce tvorbu žalúdkovej kyseliny. Prognóza je v počiatočných štádiách choroby dobrá. Ani posledné štádium, keď je už prítomné zúženie pažeráka, samo o sebe neskracuje život, len ho môže znepríjemniť. Cieľom liečby a pravidelného endoskopického sledovania je predchádzať tomu, aby štádium choroby pokročilo.

čítať viac4.1. 2021 17:57

Bolesť pri ovulácii je prirodzeným stavom, aj keď nepostihuje každú ženu a jej priebeh býva rôzny, nemusí signalizovať vážne komplikácie. Jej intenzita môže byť mierna, ale aj silná, charakter tupý, bodavý prípadne kŕčový. Bolesť môže nastať pri procese dozretia vajíčka, ktoré sa pripravuje na oplodnenie, jeho obal praskne a uvoľní sa do vajcovodov, deje sa tak zvyčajne v 12.až 14. deň menštruačného cyklu. Rovnako aj zvýšená tvorba prostaglandínov, ktoré pôsobia na zrenie vajíčok, môžu vyvolať tlak, ktorý sa prejaví bolesťou. Spozornieť by sme mali však, pokiaľ sa bolesť alebo sprievodné príznaky neobjavujú približne v strede cyklu a nezmiernia sa po niekoľkých hodinách, ani po užití analgetík, prípadne po nefarmakologických metódach ako je teplá sprcha, kúpeľ alebo suché teplo. Dôležité je, aby ste si ovulačnú bolesť nezamenili s vedľajšími príznakmi závažnejších chorôb, konkrétne infekčné a zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov alebo močového mechúra, ale aj najzávažnejšie nádorové ochorenia.

čítať viac25.12. 2020 8:00

Uzdička je miesto, ktoré pripája jazyk k spodine ústnej dutiny. Ovplyvňuje pohyblivosť jazyka a jeho funkciu. Skrátená jazyková uzdička – ankyloglosia, naozaj môže obmedzovať pohyb jazyka a teda prekážať pri správnom dojčení. Približne 5 percent novorodencov, častejšie chlapcov, ju má v čase narodenia príliš krátku. Bráni dieťatku správne sa prisať k prsníku. Neskôr môže robiť problémy s artikuláciou. Ľahko sa diagnostikuje. Už v pôrodnici túto uzdičku nastrihujeme, je to jednoduchý a krátkotrvajúci výkon. Rýchlo sa zhojí a komplikácie sú minimálne. Neskôr ankyloglosiu rieši otorinolaryngológ alebo plastický chirurg. Určite by bolo potrebné vášho synčeka vyšetriť a zistiť, či príčinou zlého prisávania nie je práve skrátená jazyková uzdička.

čítať viac23.12. 2020 14:00

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie pre vás poradíte so svojim gynekológom. K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky (gél, krém, pena, tabletky).

čítať viac18.12. 2020 8:00

V potravinách sa chróm nenachádza v takom množstve ako je v tabletkách. No, chuť na sladké je zväčša dôsledkom nevyváženej stravy, ktorá obsahuje veľa tukov, sacharidov a málo bielkovín. Najvyššiu sýtiacu schopnosť majú práve bielkoviny. Tiež je veľmi dôležitá pravidelnosť jedenia, konzumácia raňajok. Chuť na sladké, ale môže byť súčasť emočného jedenia pri strese a psychickom vypätí. To je ale iný problém a treba ho riešiť s psychológom.

čítať viac18.12. 2020 6:00

Neviem posúdiť, či to vzniklo len nedávno, alebo to trvá už dlhšie a odkedy syn rozpráva. Pravdepodobne ich pri rozprávaní nestihne prehltnúť, zvlášť ak ide o dlhšiu vetu. Zvýšenú tvorbu slín, odborne aj hypersaliváciu, môže spôsobiť podráždenie slinných žliaz v ústach. Napríklad pre mechanické podráždenie pri konzumácii  korenenej potravy, čo asi nebude váš prípad alebo pre zápalové procesy v ústnej dutine. Medzi psychické faktory, ktoré vyvolávajú nadmerné slinenie, patrí stres a strach. Nemyslím si, že by to malo súvisieť s prekonanými zápalmi v nosovej dutine alebo v uchu. Ak sa to objavuje častejšie, odporúčala by som vyšetrenie u stomatológa.

čítať viac16.12. 2020 14:00

Zrejme vás sklamem. Niektoré intenzívne zápachy, napríklad z chemikálií, môžu pri vdýchnutí podráždiť okrem zakončení čuchových nervov aj zakončenia trojklanného nervu. Preto má človek, ktorý stratil čuch, pocit, že niektoré látky vníma. Je to však iba klam.

Poruchu alebo stratu čuchu môže mať na svedomí úraz nosa alebo hlavy, silný zápal sliznice nosovej dutiny alebo zmeny na sliznici nosa a prinosových dutín. Nepíšete, ako ste o čuch prišli vy. Pri úraze nosa sa výrazne obmedzí vdychovanie vzduchu alebo sa vzduch nedostane do oblasti nosovej dutiny, kde sa nachádzajú zakončenia čuchových nervov. V takom prípade máte nádej, že po chirurgickej úprave nosovej dutiny, teda po vyrovnaní nosovej priehradky alebo po odstránení nosových polypov, sa vám čuch obnoví. Neplatí to však o vážnejších úrazoch hlavy, ako je silný otras mozgu alebo zlomenina čelovej oblasti a oblasti lebečnej bázy. Vtedy sa totiž jednotlivé vlákna čuchových nervov úplne pretrhnú a čuch sa stráca natrvalo. Môžete oň prísť aj vtedy, ak ste prekonali silný zápal sliznice nosa, pri ktorom sa zmyslové čuchové bunky v sliznici nosa úplne zničia.

Pri zmenách čuchu je vždy potrebné vylúčiť prípadné nádorové zmeny – či už v nosovej dutine, alebo priamo v čelovej oblasti mozgu. Nádory samotného čuchového nervu majú za následok trvalé poškodenie čuchu. Preto je potrebné navštíviť ORL odborníka, ktorý vyšetrí nosovú dutinu, prehodnotí mechanizmy a udalosti vedúce k poruche čuchu a ak treba, zabezpečí CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu spodiny lebečnej a priľahlej časti mozgu

čítať viac14.12. 2020 6:00

V oblasti ženských vnútorných pohlavných orgánov, presnejšie po pravej a ľavej strane pred pošvovým vchodom sa nachádza párová žľaza nazývaná Bartholiniho. Jej úlohou je jemné zvlhčenie vulvy, vylučovaním sektrétu. Práve ten môže upchať vývod žľazy, kde sa následne nahromadí tekutina a spôsobí jej zväčšenie. Stáva sa to pri poranení v tejto oblasti, nástrihu či spontánnym poranením pri pôrode, ale dôvodom môže byť aj pôsobenie baktérií či zmiešaná bakteriálna infekcia. S Bartholiniho cystou sa dá síce dlhšiu dobu žiť, avšak stále nad vami visí hrozba zápalu. Ak nechcete podstúpiť chirurgickou liečbu, môžete skúsiť alternatívy v podobe sedacieho kúpeľa, ideálne sú bylinky – harmanček, praslička alebo repík, tie pôsobia protizápalovo. Pomôcť môže aj pravidelná jemná masáž s olejom z nechtíka lekárskeho. Z bylinných čajov sa odporúča alchemilka alebo calendula.

čítať viac11.12. 2020 8:00

Ideálne je pri prediabete naozaj schudnúť a zmeniť stravovanie. Ešte dôležitejšie je však udržať si hmotnosť a už sa nevracať k starým návykom. Nie je nevyhnutné, aby ste sa úplne vzdali sacharidov. Celkovo jedzte menej a dajte si pozor na množstvo tukov, pretože tie zhoršujú inzulínovú citlivosť a významne prispievajú k riziku vzniku cukrovky. Denne by ste mali skonzumovať 30 g vlákniny - preferujte celozrnné potraviny, celozrnnú ryžu, vláknina je aj v zelenine a ovocí. Strava by mala byť prevažne rastlinného pôvodu, denne 1 porciu ovocia a 3-4 porcie surovej zeleniny. Mäso si vyberajte chudé hydinové, dvakrát do týždňa jedzte. Vyhýbajte sa vyprážaniu. Každý deň si dajte malú hrsť orechov či semienok. Obmedzte solenie, nejedzte sladené nealkoholické či alkoholické nápoje, vyhýbajte sa údeninám a spracovaným mäsovým výrobkom. Určite je najlepšie si jedlo pripraviť doma. Dôležité je aj zvýšiť fyzickú aktivitu, denne prejdite 10 000 krokov to je približne 5 až 7 km a 150 minút týždenne cvičte strednou až vysokou intenzitou.

čítať viac11.12. 2020 6:00

Také veľké dieťa by už naozaj nemalo toľko plakať. Niečo ho trápi, treba zistiť príčinu. Najčastejšie sú detičky nepokojné, pretože ich pobolieva bruško. Skúste ho polohovať nabok, na brucho, pomasírovať bruško. Môžete mu podávať probiotiká. Možnou príčinou by mohol byť gastroezofageálny reflux a zápal uška. To treba vylúčiť. Prerezávajúce sa zúbky môžu byť tiež príčinou plaču, používajte chladiace hryzadlá a gély na zmiernenie bolesti. Chráňte ho pred množstvom podnetov, prechádzkami po supermarketoch a častejšie sa prechádzajte po čerstvom vzduchu. Skúste mu pustiť upokojujúce zvuky alebo niečo zaspievať. Samozrejme, že Vaša nervozita mu vôbec neprospieva. Upokojte sa, priviňte si ho k sebe, zaujmite nejakou novou hračkou. Ak to ale pretrváva dlhšie, určite navštívte odborníkov – neurológa, prípadne gastroenterológa.

čítať viac9.12. 2020 14:00