MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac6.12. 2021 16:00

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac3.12. 2021 8:01

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac1.12. 2021 14:50

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac29.11. 2021 16:00

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac26.11. 2021 8:03

Bolesť v prsníku trvajúcu niekoľko dní je potrebné konzultovať so svojim gynekológom. Ten odoberie anamnézu, spýta sa na výskyt nádorových ochorení v rodine, prekonané úrazy, autohavárie, súvis bolestí s menštruačným cyklom, užívanie hormónov, výskyt výtoku z bradavky a pohmatom vyšetrí oba prsníky. Vo väčšine prípadov nasleduje vyšetrenie prsníkov ultrazvukom.

Je potrebné zistiť, či ide o ochorenie samotného prsníka alebo má bolesť inú príčinu, napríklad bolesť prsného svalu, neurogénnu bolesť a podobne. Pomerne časté nálezy v prsníkoch sú cysty, ktoré sú nezhubné a väčšinou nevyžadujú žiaden zákrok ani liečbu. Bolesť viazaná na menštruačný cyklus môže byť súčasťou predmenštruačného syndrómu. Zápalové ochorenie prsníka je mimo obdobia dojčenia neobvyklé. Ak sa zistí v prsníku nádor, je nevyhnutné zistiť či ide o rakovinu. Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, vyšetrením je dôležité odhaliť akékoľvek podozrenie na malignitu. Vyšetrenie prsníkov je súčasťou preventívneho gynekologického vyšetrenia, ktoré by mala každá žena absolvovať v pravidelných intervaloch, a to aj v prípade, že nemá žiadne ťažkosti.

 

čítať viac22.11. 2021 16:00

Operácia škúlenia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne jednu hodinu. Na druhý  deň po zákroku môže dcérka cítiť v očkách jemný rezanie, ale nebude to bolesť. Viečka môže mať opuchnuté a očká budú mierne začervenané. Stehy sa nevyberajú. Počas operácie sa používajú vstrebateľné stehy, ktoré sa postupne v priebehu pár týždňov vstrebú. Takže dcérku upokojte. Nemusíte mať strach.

čítať viac19.11. 2021 8:05

Ak boli vylúčené všetky možné príčiny chronického zápalu, vrátane odberu na chlamýdie, ureaplazmy a mykoplazmy, je potrebné zamyslieť sa nad inou možnou príčinou svrbenia. Napríklad alergiou na spodné prádlo, prací prášok, aviváž, mydlá, vložky a podobne. Ak je v čase svrbenia na vonkajších rodidlách nejaká viditeľná zmena, je na zváženie konzultovať stav s dermatovenerológom. U partner by bolo vhodné vykonať urologické vyšetrenie, vrátane kultivačného vyšetrenia ejakulátu. Či má na vznik ťažkostí vplyv ejakulát, by sa dalo odsledovať používaním prezervatívu.

Pri riešení problému s otehotnením sa vždy postupuje vyšetrením príčin a liečbou neplodnosti. Ako z otázky vyplýva, niektoré vyšetrenie už realizované boli. Ak je stav riešený v centre pre liečbu neplodnosti, pravdepodobne budú vyšetrené aj antispermatozoidné protilátky. Ak zatiaľ nie je zistená príčina neplodnosti, na zvýšenie pravdepodobnosti oplodnenia je možné v čase ovulácie aplikovať do pošvy zdravotnú pomôcku vo forme čapíku alebo gélu, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre funkčnosť spermií a pomáha udržať zásaditú hodnotu pH vhodnú pre prirodzené počatie. Pomôcky nie sú viazané na lekársky predpis, aplikujú sa do pošvy pred pohlavným stykom.

čítať viac15.11. 2021 16:00

Ak ste ešte kontaktné šošovky nikdy nenosili, odporúčam vám nechať si poradiť od odborníkov. V prípade kontaktných šošoviek môžete vyšetrenie absolvovať aj v očnej optike, kde vám optik alebo optometristka poradí a vyberie správne zakrivenie. Naučia vás tiež, ako si kontaktné šošovky aplikovať do oka, vyberať. V dôsledku nesprávnej manipulácie s kontaktnými šošovkami si totiž môžete poškodiť rohovku, čo môže viesť až k jej zápalu. Pozornosť by ste mali venovať aj správnemu skladovaniu šošoviek. Vyvarujete sa tak infekciám rohovky a spojovky. Čo sa týka presného zakrivenia šošovky, je veľmi dôležité, pretože kopíruje zakrivenie rohovky oka. Ak budú mať kontaktné šošovky nesprávne zakrivenie, budú buď veľmi  tesné a budú tlačiť rohovku, alebo budú naopak voľné, budú priveľmi kĺzať po povrchu a rohovku zraňovať. To tiež môže viesť k infekcii rohovky. Takéto infekcie bývajú často veľmi zdĺhavé a môžu viesť až ku vzniku rohovkového vredu, čo je závažné očné ochorenie. Často tieto infekcie už nedovoľujú pacientom nosiť v budúcnosti kontaktné šošovky.

čítať viac12.11. 2021 8:05

Tieto prejavy po očkovaní sú výnimočné, ale môžu sa u citlivých osôb objaviť. Je ale skutočne otázka, či je to po očkovaní, pretože   situáciu popisujete veľmi sugestívne. Ak by prejavy boli po očkovaní, po kortikoidoch by sa upravili. Môže ísť aj o bakteriálnu infekciu – impetigo, ktorá sa skutočne veľmi rýchlo šíri na rôzne miesta kože, je veľmi  nepríjemná a bolestivá. V tomto prípade  kortikoidy určite nezaberajú. Odporúčam ešte raz vyhľadať lekára.

čítať viac4.11. 2021 16:30

Je potrebné zdôrazniť, že vždy, keď žena začne užívať antibiotiká z akéhokoľvek dôvodu, mala by si od začiatku liečby dávať do pošvy čapíky s laktobacilmi a kyselinou mliečnou. Sú voľnopredajné v každej lekárni a je to prevencia vzniku kvasinkovej infekcie v pošve.

Čo sa týka cytologických nálezov: AGC-NOS sú abnormálne zmeny žľazových buniek krčku maternice, na rozdiel od toho ASC-US sú abnormálne zmeny dlaždicových buniek. Jedná sa o prekancerózy krčku maternice, pri ktorých je potrebné postupovať podľa vypracovaných štandardizovaných postupov. Predovšetkým je nutné vyšetriť HR HPV. Pri pozitivite sú potrebné ďalšie doplňujúce vyšetrenia, nevyhnutná je kolposkopia, ideálne expertná. Podľa výsledku do úvahy prichádza aj odber vzorky tkaniva. Potrebné je tiež zhodnotiť vek pacientky a plánovanie tehotenstva. Paralelne by som odporúčal odbery na všetkých možných pôvodcov zápalu vrátane ochorení prenosných pohlavným stykom. Prítomnosť kvasiniek v pošve nevylučuje aj iný možný zápal v pošve a v krčku maternice. Následne by sa nastavila cielená liečba podľa výsledkov, eventuálne aj vyšetrenie a liečba sexuálneho partnera.

Pretrvávanie mykózy 4 mesiace po užívaní antibiotík, napriek intenzívnej liečbe, je dosť neobvyklé a je potrebné vylúčiť aj iné možné príčiny pretrvávajúcej kvasinkovej infekcie, hlavne poruchy imunity, cukrovku, tráviace ťažkosti alebo intolerancie, niektoré sexuálne praktiky, nevhodné spodné prádlo a podobne. Určite by bola vhodná podpora imunity, najlepšie v spolupráci s imunológom.

čítať viac28.10. 2021 16:00

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac19.10. 2021 16:30

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac18.10. 2021 16:00

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac15.10. 2021 16:00

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac13.10. 2021 14:00