MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac6.10. 2022 18:02

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac2.10. 2022 14:02

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac25.9. 2022 14:02

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac18.9. 2022 15:02

Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať zvyčajne v šiestom mesiaci života. U každého dieťaťa je však dĺžka prerezávania zúbkov individuálna.  Dieťatko môže mať zvýšenú teplotu. Nikdy však nie vyššiu ako 38 stupňov Celzia. Okrem plaču, slinenia, červených ďasien sa zúbky môžu prejaviť občas i hnačkou. Tá však môže mať súvis so zúbkami i nemusí. Podávajte umelú mliečnu formulu pripravenú v ryžovom odvare, polievku so zeleninou, probiotiká. Pri pretrvávaní obtiaží navštívte všeobecného lekára pre deti a dorast, môže ísť o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu tráviaceho traktu. Lekár odošle stolicu na vyšetrenie a určí ďalší postup v liečbe, zväčša to budú diétne opatrenia a probiotiká.

čítať viac14.9. 2022 15:02

Parodontitída je zápalové ochorenie parodontu, teda závesného aparátu zuba, ďasien a kosti pod ďasnami. Najčastejšou príčinou je zubný povlak a zubný kameň. Prevencia aj terapia sa preto v prvom rade zameriavajú na ich odstraňovanie.

V liečbe niekedy využívame zubné pasty a ústne vody s dezinfekčným účinkom. Ich použitie je však vždy iba krátkodobé. Bežne dostupné zubné pasty proti parodontitíde treba chápať ako doplnkový prvok, základom je vždy správne mechanické čistenie a pravidelná dentálna hygiena.

Dlhodobé používanie konkrétnych pást konzultujte s ošetrujúcim zubným lekárom. Fluorid v zubných pastách slúži na remineralizáciu zubných tkanív a v pastách je vítaný.

čítať viac11.9. 2022 15:00

Veľkosť bradavky reaguje na tepelné podnety, takže zväčšovanie i zmenšovanie prsnej bradavky je úplne fyziologické. Ak chlapec zistí, že mu rastú prsia alebo že sú zrazu citlivé na dotyk, na oter odevom, je to v zásade normálne. Tieto pocity sa môžu objaviť kedykoľvek po 10. roku  života. Stav sa začne upravovať okolo 13. – 14. roka a do 18. – 19. roka by sa prsia znova mali zmenšiť. V puberte hladina testosterónu kolíše, najmä počas prvých rokov puberty. Tieto poklesy hladiny testosterónu dovolia tomu malému množstvu estrogénu, ktorý koluje v chlapčenskom tele, ovplyvniť jeho prsia a tie sa zväčšia. Ďalším dôvodom, prečo sa rast pŕs u chlapcov v puberte objaví, je obezita, ale aj užívanie niektorých liekov, prípadne u starších chlapcov užívanie drog, pitie alkoholu. Nerovnako veľké prsné bradavky sú najskôr len anatomickou asymetriou. Rakovina prsníka u mužov je veľmi zriedkavá a objavuje sa najmä vo veku 60 až 70 rokov. Rozhodne vám odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre deti a dorast. Pediater rozhodne, či je nutné konziliárne vyšetrenie v mamárnej - prsníkovej poradni. Každý okres takúto poradňu má.

čítať viac7.9. 2022 15:02

Chronická pankreatitída je progresívny zápalový proces. Tkanivo podžalúdkovej žľazy sa mení v dôsledku zápalových zmien a nahrádza sa nefunkčným väzivom. Prichádza k poruche produkcie pankreatickej šťavy, potrebnej na uskutočnenie trávenia, a k poruche produkcie hormónov, ktoré regulujú hladiny cukru v organizme a zúčastňujú sa aj na iných metabolických procesoch.

Za toto ochorenie najčastejšie môže nadmerné užívanie alkoholu, ale vyvolávajú ho aj iné príčiny, napríklad zápal, infekcia, metabolická choroba, či ochorenie žlčníka a žlčových ciest. Vo väčšine prípadov je typickým príznakom bolesť rôznej intenzity, strata hmotnosti, mastná stolica, niekedy vracanie, žltačka a zhoršenie cukrovky.

K počiatočným liečebným postupom patrí úprava stravovacích návykov a nízkotuková diéta. Enzýmy na zlepšenie trávenia v podobe doplnkov výživy či pankreatických enzýmov pomôžu organizmu rozložiť a spracovať živiny v potravinách. Úplne obmedzte alkohol, vyhýbajte sa stresu a dbajte na pravidelnú fyzickú aktivitu.

Pri ťažkých stavoch, ktoré sprevádza vracanie, sa výživa podáva vnútrožilovo v rámci hospitalizácie. Na tlmenie bolesti sa indikujú analgetiká. V závislosti od príčiny sa v liečbe môže využiť postup na odstránenie prekážok v žlčovodoch, konkrétne operácia na odstránenie žlčníka, teda cholecystektómia. V niektorých prípadoch sa využíva operácia pankreasu kvôli odvedeniu tekutiny vyvolanej zápalom z pankreasu, alebo na odstránenie postihnutého tkaniva či pseudocysty.

čítať viac4.9. 2022 15:02

U diabetikov nevidím prekážku, aby nemohli darovať krv. Štandardne sa pred darovaním krvi robia krvné testy. Diabetici musia prejsť určitým vyšetrením, kde sa hodnotia rôzne faktory, a takisto, či to telo diabetika zvládne. Len to, že je diabetik na inzulíne, by nemalo byť prekážkou darovať krv.

Zvyčajne sa odbery robia ráno a treba prísť nalačno. Je veľmi dôležité, aby osoba pred odberom nejedla. Po zobudení je potrebné sa napiť čistej vody. Ak osoba užíva lieky, tak ich užiť môže. Keď vyšetrenia krvi dopadnú v poriadku, pred samotným darovaním krvi sa samozrejme musia darcovia najesť. Ideálne je sacharidové jedlo, ako pečivo, vločky alebo banán.

Čo je dôležité pred odbermi krvi, keď sa bavíme o pečeňových testoch alebo o obličkových funkciách, osoby by nemali minimálne 3 dni pred darovaním krvi intenzívne cvičiť a fyzicky sa namáhať. Ak ide človek do posilňovne a na druhý deň ho čakajú odbery, tak to môže skresliť výsledky.

čítať viac28.8. 2022 15:02

Hantavírusy sa šíria medzi hlodavcami a môžu nakaziť aj človeka. Typický je sezónny výskyt koncom jesene a začiatkom zimy. V udržovaní ohnísk hantavírusov majú významnú úlohu stohy, pravdepodobne i senníky, lesné chaty alebo rozptýlené ľudské obydlia. Prameňom nákazy sú infikované hlodavce, ktoré vylúčia močom, stolicou, slinami. Človek sa nakazí stykom s uvedenými sekrétmi alebo vzniknutým aerosolom, menej často dôjde k nákaze pohryzením. Vstupnou bránou sú najčastejšie dýchacie cesty. Prenos medzi ľuďmi nebol zaznamenaný. Choroba začína horúčkou, bolesťami brucha, s poruchou funkcie obličiek a prítomnosťou bielkovín v moči a krvi v moči. Na rôznych miestach tela sa objavuje bodkovité krvácanie do kože až po masívne krvácanie do tráviaceho traktu a pľúc. Vo veľmi závažných prípadoch dochádza k akútnemu zlyhaniu obličiek, čo sprevádzajú kruté bolesti v bedrovej oblasti a šokový stav. Liečba je symptomatická, potláčajú sa jednotlivé príznaky ochorenia. K preventívnym opatreniam patrí vyhýbanie sa kontaktu s hlodavcami a  prostrediu, ktoré môže byť kontaminované ich výlučkami. Treba dodržiavať hygienu, umývať si ruky pred jedlom, nepiť vodu zo studničiek. Kontaktujte svojho obvodného lekára alebo infektológa. Pre výtok z pošvy odporúčam vyšetrenie gynekológom s odobraním kultivácie na zistenie patogénneho agens, poprípade aj vyšetrenie stolice na parazity.

čítať viac24.8. 2022 15:02

Podľa vášho opisu môže ísť o hidradenitídu, odborne hidradenitis suppurativa alebo acne inversa. Je to chronické, recidivujúce ochorenie, ktoré postihuje kožné záhyby v podpazuší, pod prsiami, v slabinách a okolo konečníka, teda v oblastiach, kde sa koža o seba trie a sú prítomné veľké mazové a potné žľazy. V týchto miestach sa tvoria bolestivé ložiská v podobe zapálených a veľmi bolestivých vyrážok, uzlíkov, cýst a abscesov. Môže z nich vytekať zapáchajúca tekutina a následne vznikajú rozsiahle, esteticky nepríjemné a obmedzujúce jazvy.

Presná príčina ochorenia nie je známa, ale pravdepodobne súvisí s upchatím vlasových folikulov a následne so zablokovaním vývodu potných žliaz v rizikovej oblasti. Je to zápalové ochorenie, spôsobené nesprávnym fungovaním imunitného systému, nie je však infekčné a nespôsobuje ho nedostatočná hygiena.

Píšete, že dcérka je silnejšej postavy. Schudnutie môže prispieť k zlepšeniu jej zdravotného stavu a odstrániť diskomfort spojený s nosením tesného oblečenia. Liečba je dlhodobá a individuálna – musíte nájsť kožného lekára, ktorý sa dcérky ujme. Terapia môže byť farmakologická alebo chirurgická a závisí od stupňa ochorenia, od životných okolností aj psychiky pacienta. Dnes sa s úspechom v liečbe využíva biologická liečba.

čítať viac21.8. 2022 15:02

Kruhy pod očami sa jednoducho z času na čas objavia u každého, aj u dieťaťa, a neznamená to hneď, že ide o vážny problém. Môžu byť dedičné. Je to zväčša rodový jav, niektorí členovia rodiny majú kruhy pod očami, dokonca až tmavšiu kožu v kútikoch očí. Ak ich dieťa nemá stále, môžu byť aj príznakom zápalu prínosových dutín.  Pretrvávajúce tmavé kruhy u detí upozorňujú na chudokrvnosť alebo nedostatok vitamínov. Kruhy môžu byť tiež prejavom alergie. Koža pod očami je tenšia ako na iných častiach tela, a preto horšie prekrýva cievy. Cievky pod očami sa pri alergii rozťahujú a sú viditeľnejšie. Navštívte svojho obvodného pediatra, ktorý vnukovi urobí potrebné vyšetrenia.

čítať viac17.8. 2022 15:02

Z hľadiska prognózy je veľmi dôležité, či skutočne ide o alergiu sprostredkovanú IgE protilátkami, vtedy je problém dlhodobý, alebo o precitlivenosť, teda o intoleranciu potvrdenú protilátkami IgG, ktorá sa dá zvrátiť.

Na trhu je pomerne široký sortiment proteínových nápojov, zmesí a kaší. Bývajú monokompotentné alebo zložené, ochutené či naturálne. Najčastejšie obsahujú sójové, hrachové, ryžové či konopné proteíny. Sú dostupné v sieti drogérií a v špecializovaných obchodoch so zdravými potravinami. Širokú škálu produktov s detailným zložením a nutričnou hodnotou nájdete aj na internete.

Čo sa týka vajíčok, niektorí pacienti tolerujú prepeličie vajíčka, ich bielkovina nie je úplne identická so slepačími, pri tom veľmi hodnotná.

 

 

 

 

 

 

čítať viac14.8. 2022 15:02

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac10.8. 2022 15:02

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac7.8. 2022 15:00

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac3.8. 2022 15:02