MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viacdnes 15:00

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac26.5. 2023 7:00

Problém nastáva v prípade tekutých liekových foriem v podobe suspenzie. Tie môžu obsahovať väčšie častice, ktoré vplyvom gravitácie klesajú ku dnu, a preto v sirupoch a kvapkách nemusí byť účinná látka vždy rovnomerne rozptýlená. Preto je nutné ich pred podávaním dostatočne pretrepať, na čo často pacienti zabúdajú. Takže ak chceme, aby liečivý prípravok fungoval optimálne, pred odobratím každej dávky je potrebné obsah liekovky dôkladne pretrepať, čo zaistí správnu dávku účinnej látky v podanom objeme.

čítať viac25.5. 2023 8:00

Pojem rinitída alebo jednoducho nádcha vyjadruje zápalové postihnutie nosovej sliznice, ktoré sprevádzajú príznaky kýchania, výtoku z nosa a upchanie nosa. Najčastejšou príčinou rinitíd vo všeobecnosti sú infekcie, predovšetkým infekcie vírusového pôvodu. Pojmom chronická rinitída označujeme stav, kedy príznaky pretrvávajú aspoň hodinu denne po dobu dvoch týždňov. S takýmto ochorením sa stretávame často a jeho príčiny sú veľmi rôznorodé. Nádcha môže mať viacero príčin: infekčné, neinfekčné, alergické, nealergické alebo súčasť celkových ochorení. Upchatý nos u  detí je možné symptomaticky liečiť podávaním hypertonických nosových kvapiek s obsahom morskej soli, nosových kvapiek určených pre deti. Používanie týchto liekov je limitované na 5 – 7 dní. U detí od troch rokov je možný aj výplach nosa takzvanou kanvičkou a vodou s obsahom soli, prípadne minerálnou vodou. Odporúčame v rámci správnej diagnostiky doplniť vyšetrenie u otorinolaryngológa, pri podozrení na alergickú nádchu aj vyšetrenie u imunoalergológa.

čítať viac24.5. 2023 15:02

Antibiotiká, ktoré vaša mama užívala, sa používajú pri akútnej cystitíde, teda infekcii močového mechúra. Pri tomto ochorení sú najčastejšie príznaky pálenie a rezanie pri močení, časté močenie a nutkanie na močenie, prípadne bolesť v podbruší. Ťažko posúdiť, či nežiaduce účinky spôsobili práve antibiotiká, aj keď je to málo pravdepodobné. Pri identifikácii Nežiaducich účinkov lieku vždy musíme odlíšiť nežiaduce účinky od bežných príznakov ochorenia. Zimnica môže byť aj prejavom ochorenia, na ktoré boli lieky predpísané. Pri užívaní antibiotík je vždy vhodné preventívne užívať probiotiká v dvojhodinovom rozostupe od antibiotík, aby sa znížilo riziko ich nežiaducich účinkov, ako je nevoľnosť, prípadné vracanie a hnačky.

čítať viac21.5. 2023 15:00

Jednoznačne treba čo najskôr navštíviť proktológa, ktorý sa zaoberá liečbou ochorení konečníka. Absces je ložisko, ktoré je blízko konečníka, v oblasti análnych žliazok produkujúcich hlieny, aby sme sa vedeli dobre vyprázdňovať. Keď sa v tomto mieste usídli infekcia, vznikajú nepríjemné zdravotné ťažkosti. Stolica sa môže dostávať z konečníka do podkožia a až von cez drobný tunel, fistulu. Druhý prípad je absces, teda hnisavý zapálený vačok. Tento vačok sa žiaľ sám neodstráni a zápaly sa opakovane obnovujú. Sú sprevádzané zvýšením teploty, veľkou bolestivosťou, obmedzením pri sedení a podobne. Hnis treba uvoľniť a dostať ho  preč, preto sa treba obrátiť na proktológa.

čítať viac19.5. 2023 7:02

Generikum definuje zákon o originálnych a generických liekoch č. 363/2011. Podľa neho sa pod generickým liekom rozumie taký liek, ktorý má rovnaké kvalitatívne a kvantitatívne zloženie liečiv a rovnakú liekovú formu ako originálny liek. Jeho biologická rovnocennosť s originálnym liekom bola dokázaná primeranými skúškami biologickej dostupnosti, a vlastnosti generika sa výrazne nelíšia z hľadiska bezpečnosti, alebo účinnosti od originálneho lieku.

Takže pojem generikum sa týka iba liekov a nie výživových doplnkov. Je veľa výrobcov, ktorí vyrábajú podobné výživové doplnky, ale zložením sa môžu, ale nemusia líšiť. Ak máte overený výrobok, môžu vám ho objednať v ktorejkoľvek lekárni. Môžete sa riadiť aj cenou výrobkov, práve v tej sa vo väčšine prípadov líšia. Lekárnik vám bude vedieť poradiť a porovnať obsah jednotlivých výrobkov a vybrať najlepší.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac18.5. 2023 7:00

Tmavé kruhy sa objavia pod očami u každého dieťaťa a neznamená to hneď, že ide o vážny problém. Najčastejšou príčinou je príliš veľké množstvo pigmentu v oblasti očí. Pigment presvitá cez kožu pod očami, pretože je taká tenká. Pretrvávajúce tmavé kruhy u detí upozorňujú niekedy na málokrvnosť. Pri nedostatku železa a dehydratácii sú kruhy pod očami takmer čierne. Ďalej môžu byť príznakom nedostatku  vitamínov, a to najmä B12, E, K, A a D. Môžu byť dedičné. A to napriek tomu, že dieťa má dostatok spánku a pestrú stravu. Ďalšie príčiny tmavých kruhov pod očami u detí môžu byť spôsobené určitými alergickými ochoreniami. Odporúčame dieťa vyšetriť u svojho všeobecného lekára pre deti. Ten vykoná komplexné vyšetrenie, vrátane krvných testov. Budete tak mať úplnú istotu, že je všetko v poriadku.

čítať viac17.5. 2023 15:02

Aloe vera má protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, používa sa proti zápche, obsahuje vitamín C, vitamín E a zinok – podporuje imunitu. Aloe má tiež schopnosť znižovať hladinu cholesterolu tým, že podporuje správnu funkciu čriev a tak pomáha optimalizovať metabolizmus lipidov. Vďaka nižšej hladine cholesterolu je organizmus lepšie chránený pred kardiovaskulárnymi chorobami. Je možné, že pri vnútornom užívaní môže spôsobiť interakcie s liekmi. To znamená, že môže blokovať alebo ovplyvňovať účinok niektorých liekov. Sú to hlavne lieky na diabetes, lieky na srdcový rytmus a diuretiká. Posledné dva spomínané sa používajú pri ochorení srdca. V takom prípade je potrebné užívanie aloe vera s opatrnosťou, prípadne sa poradiť s ošetrujúcim špecialistom s ohľadom na konkrétny liek. 

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac14.5. 2023 15:00

Keď sa fisúry objavujú častejšie, je podozrenie na zápalové ochorenie, a to buď Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu. Určite by sa mal obrátiť na gastroenterológa. Okrem toho by ho mal vyšetriť aj proktológ, teda lekár, ktorý sa špecializuje na ochorenia konečníka. Fisúry aj fistuly sa dajú liečiť a treba ich riešiť, kým nevytvárajú ďalšie komplikácie. Existujú rôzne metódy liečby, napríklad elastická ligatúra, laserové ošetrenie, chirurgické vyrezanie a iné. V prípade, že pociťuje na sebe aj zníženú imunitu, je vhodné absolvovať imunologické vyšetrenie. Keď sa posilní imunita, dosť často to pomáha vyriešiť spomínané zdravotné ťažkosti.

čítať viac12.5. 2023 7:02

Pestrec mariánsky možno užívať vo forme čaju, kvapiek, olejov, tabliet alebo tinktúry. Je známy najmä svojimi priaznivými účinkami na pečeň, a jeho užívanie spolu s úpravou životosprávy, môže pomôcť pri znižovaní „zlého“ LDL cholesterolu. V ľudskom tele dokáže pozitívne ovplyvňovať aj hladinu krvného cukru. Pestrec je najlepšie prijímať nalačno, keď je vstrebávanie najefektívnejšie.

Liek, ktorý sa získava z plodu ostropestreca mariánskeho nevykazuje žiadne známe liekové interakcie. Samotná rastlinná droga môže mierne zvyšovať krvný tlak, a preto sa odporúča začínať nízkymi dávkami a tie postupne zvyšovať. V období užívania je vhodné si častejšie merať krvný tlak. Ak by tlak „skákal“, ostropestrec je potrebné prestať užívať. V prípade znižovania tlaku, odporúčam kontaktovať lekára, ktorý môže pristúpiť k úprave dávkovania liekov. Nie je vylúčené, že užívanie pestreca mariánskeho neovplyvní krvný tlak vôbec.

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac11.5. 2023 7:00

To, čo sa deje s organizmom pri striedaní studenej a teplej vody pri sprchovaní, je veľmi jednoduché, no účinné: cievy sa zužujú a rozširujú, čo podporuje imunitný systém a metabolizmus a prospieva srdcu i krvnému obehu. Rozšírením ciev sa zvyšuje prísun krvi k povrchu tela, zvyšuje sa výdaj tepla. Naopak, ich zužovaním - v chlade - sa strata tepla obmedzuje, znižuje. Najpravdepodobnejšie ide iba o cievnu reakciu tela na pôsobenie tepla a nevyžaduje si žiadnu liečbu. Ak by však zmeny na koži pretrvávali, mali suché alebo mokvajúce ložiská, ktoré svrbia, je nutné vyšetrenie u dermatovenerológa.

čítať viac10.5. 2023 15:02

Steatóza alebo stukovanie pečene znamená zvýšený obsah tuku v pečeňových bunkách tak, že ich vnútro je celé vyplnené tukom. Za normálneho stavu je takto postihnutých najviac 5 percent pečeňových buniek. V extrémnych prípadoch môže stukovatieť 90 až 95 percent pečeňových buniek.

Prvotnou príčinou nealkoholovej steatózy je rezistencia na inzulín. Tá je dôsledkom blahobytného spôsobu život, pre ktorý je typická malá pohybová aktivita, zvýšený príjem cukrov a nadmerná hmotnosť. Sekundárnu steatózu zapríčiňujú iné ochorenia alebo vplyv vonkajšieho prostredia. Môžu ju tiež navodiť niektoré lieky, napríklad analgetiká, nesteroidné antiflogistiká, neuroleptiká, celkové anestetiká, antibiotiká, anaboliká, androgény, estrogény.

Liečiť treba v prvom rade príčinu choroby. Zmeňte sedavý spôsob života, pravidelne športujte a schudnite. Príliš dramatická redukcia hmotnosti však zhoršuje stav steatózy. Vylúčte pôsobenie toxických látok na pečeň, ako je napríklad alkohol. Ak je prítomná cukrovka, liečba sa zameriava na jej ovplyvnenie liekmi a správnou diétou.

Okrem režimových opatrení existujú v súčasnosti aj lieky, ktoré ovplyvňujú správnu činnosť pečene - hepatiká. Bez celkovej a trvalej zmeny životného štýlu však budú neúčinné. Steatóza pečene sa považuje za zvrátiteľný stav, ak budete poctivo dodržiavať režimové opatrenia nariadené lekárom a nasadenú liečbu.

čítať viac7.5. 2023 15:00

Operácia hernie je mechanické prerušenie alebo zosilnenie steny, ktorú potrebujeme zošiť. Zošitie sa môže uvoľniť a vtedy je možné, že sa vytvorí recidíva okamžite. Častejšie však ide o komplikácie, kedy sa vytvorí krvná nahromadenina alebo cysta alebo tekutina v jazve, ktorá môže migrovať. V takýchto prípadoch indikujeme punkciu. Ak ide len o malé množstvo tekutiny, necháva sa len tak vstrebať a punkcia nie je potrebná. Jedine ultrazvukom sa dá zistiť, či ide o recidívu alebo cystu alebo nakrvácanie do danej oblasti. Vyhľadajte lekára, ktorý vás operoval. Asi vás pošle na ultrazvuk, aby sa to vyšetrilo.

čítať viac5.5. 2023 7:02

Draslík patrí medzi kľúčové minerály, bez ktorých nemôže telo správne fungovať. Až dve tretiny všetkého draslíka v organizme sa nachádzajú vo svalových bunkách a zvyšný draslík nájdeme v kostiach, pečeni a červených krvinkách. Telo si samo draslík vyrobiť nedokáže, preto je dôležité dbať na jeho dostatočné a pravidelné dopĺňanie. Draslík zlepšuje krvný tlak, kardiovaskulárne zdravie, ale aj pevnosť kostí a svalovú silu. Zvýšenie príjmu draslíka spolu s poklesom sodíka je rozhodujúce pre zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb.

Nedostatok draslíka môže spôsobiť únavu, celkovú slabosť, svalové kŕče, mravčenie v prstoch, problémy s dýchaním alebo zápchu. Nebezpečná je aj príliš vysoká hodnota draslíka v krvi, ktorá sa nazýva hyperkaliémia.

Medzi potraviny s najvyšším obsahom draslíka patrí cvikla, banány, sójové bôby, biela a červená fazuľa. Draslík si môžete kúpiť ako výživový doplnok v lekárni alebo vám ho môže predpísať aj váš lekár.

čítať viac30.4. 2023 15:00

Ak má zdravotnícke zariadenie podpísanú zmluvu na tento výkon, tak ho po schválení revíznym lekárom danej zdravotnej poisťovne hradí poisťovňa. Sú na to v platnosti indikačné kritéria, ktoré pacient musí spĺňať. Žiadosť vypisuje indikujúci lekár a následne ho posiela do zdravotnej poisťovne na schválenie. Zákrok môže robiť oftalmológ alebo plastický chirurg. 

čítať viac28.4. 2023 7:02