MENU
Poradňa zdravia

Vráti sa mi niekedy čuch? Občas zachytím ostré pachy

Ešte v detstve som stratila čuch, no stáva sa, že občas zachytím ostré pachy ako kyselinu octovú či chloramín. Mám nádej, že sa mi čuch vráti? Mala by som absolvovať nejaké vyšetrenia?

Zrejme vás sklamem. Niektoré intenzívne zápachy, napríklad z chemikálií, môžu pri vdýchnutí podráždiť okrem zakončení čuchových nervov aj zakončenia trojklanného nervu. Preto má človek, ktorý stratil čuch, pocit, že niektoré látky vníma. Je to však iba klam.

Poruchu alebo stratu čuchu môže mať na svedomí úraz nosa alebo hlavy, silný zápal sliznice nosovej dutiny alebo zmeny na sliznici nosa a prinosových dutín. Nepíšete, ako ste o čuch prišli vy. Pri úraze nosa sa výrazne obmedzí vdychovanie vzduchu alebo sa vzduch nedostane do oblasti nosovej dutiny, kde sa nachádzajú zakončenia čuchových nervov. V takom prípade máte nádej, že po chirurgickej úprave nosovej dutiny, teda po vyrovnaní nosovej priehradky alebo po odstránení nosových polypov, sa vám čuch obnoví. Neplatí to však o vážnejších úrazoch hlavy, ako je silný otras mozgu alebo zlomenina čelovej oblasti a oblasti lebečnej bázy. Vtedy sa totiž jednotlivé vlákna čuchových nervov úplne pretrhnú a čuch sa stráca natrvalo. Môžete oň prísť aj vtedy, ak ste prekonali silný zápal sliznice nosa, pri ktorom sa zmyslové čuchové bunky v sliznici nosa úplne zničia.

Pri zmenách čuchu je vždy potrebné vylúčiť prípadné nádorové zmeny – či už v nosovej dutine, alebo priamo v čelovej oblasti mozgu. Nádory samotného čuchového nervu majú za následok trvalé poškodenie čuchu. Preto je potrebné navštíviť ORL odborníka, ktorý vyšetrí nosovú dutinu, prehodnotí mechanizmy a udalosti vedúce k poruche čuchu a ak treba, zabezpečí CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu spodiny lebečnej a priľahlej časti mozgu

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video