MENU
Poradňa zdravia

Trápi ma dlhodobá hnačka, môže súvisieť s refluxom? Už neviem, čo mám robiť?

Vyše roka mám kašovitú stolicu. Spravili mi kolonoskopiu hrubého čreva, ale nič nezistili. Mám aj reflux, neviem, či to spolu súvisí. Už si neviem rady.

Lekár robí pri podozrení na ochorenie hrubého čreva kolonoskopické vyšetrenie, na základe ktorého vylúči organický nález na sliznici čreva, napríklad zápal, nádor, hemoroidy či divertikuly. Keďže ste mali nález v norme, možno predpokladať, že kašovitá stolica jedenkrát denne je u vás normálna, najmä ak konzumujete dostatok vlákniny a pijete dostatok tekutín. Podobne sa môže prejavovať aj funkčné ochorenie hrubého čreva - dráždivý tračník, ale v takom prípade bývajú stolice skôr akoby na príkaz, teda nútia pacienta bezodkladne ísť na toaletu, a často sú vodnaté. Niekedy môže byť kašovitá stolica príznakom ochorenia iných orgánov, ktoré zrýchľujú peristaltiku čriev, napríklad ochorenia štítnej žľazy. Môže sa objavovať aj po užívaní niektorých liekoch - máme skúsenosti od diabetikov.

Reflux, ktorý spomínate, by nemal mať vplyv na konzistenciu stolice. Naopak, niektorí pacienti majú pri liečbe antacidami a inými liekmi skôr sklon k tuhšej stolici. Možno by bolo vhodné, keby ste konzumovali viac probiotík, ktoré neraz ťažkosti so stolicou dokážu úplne odstrániť.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video