MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Trápi ma chvíľkové, ale intenzívne pichanie v prsníku. Čo to môže byť?

Prednedávnom ma začalo pichať v pravom prsníku. Pociťujem to už 4 dni. Pichanie je celkom intenzívne, ale chvíľkové. Príde to a potom prestane, stále sa to vracia. Bojím sa, či to nie je niečo vážne. Čo to môže podľa vás spôsobovať?

Bolesť v prsníku trvajúcu niekoľko dní je potrebné konzultovať so svojim gynekológom. Ten odoberie anamnézu, spýta sa na výskyt nádorových ochorení v rodine, prekonané úrazy, autohavárie, súvis bolestí s menštruačným cyklom, užívanie hormónov, výskyt výtoku z bradavky a pohmatom vyšetrí oba prsníky. Vo väčšine prípadov nasleduje vyšetrenie prsníkov ultrazvukom.

Je potrebné zistiť, či ide o ochorenie samotného prsníka alebo má bolesť inú príčinu, napríklad bolesť prsného svalu, neurogénnu bolesť a podobne. Pomerne časté nálezy v prsníkoch sú cysty, ktoré sú nezhubné a väčšinou nevyžadujú žiaden zákrok ani liečbu. Bolesť viazaná na menštruačný cyklus môže byť súčasťou predmenštruačného syndrómu. Zápalové ochorenie prsníka je mimo obdobia dojčenia neobvyklé. Ak sa zistí v prsníku nádor, je nevyhnutné zistiť či ide o rakovinu. Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, vyšetrením je dôležité odhaliť akékoľvek podozrenie na malignitu. Vyšetrenie prsníkov je súčasťou preventívneho gynekologického vyšetrenia, ktoré by mala každá žena absolvovať v pravidelných intervaloch, a to aj v prípade, že nemá žiadne ťažkosti.

 

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video