Znovu navštívte kožného lekára, ktorý by mal presne určiť, či váš syn má atopický ekzém alebo kontaktnú alergiu. Dermatológ v spolupráci s imunoalergiológom mu odporučí vhodné testy a stanoví terapiu.
Atopický ekzém je veľmi nepríjemné a liečbou niekedy ťažko ovplyvniteľné ochorenie. Charakterizuje ho svrbiaca, začervenaná, suchá až popraskaná koža s tendenciou k súmernosti a obojstrannosti - najčastejšie na lícach, v krčných záhyboch, na rukách a zápästiach, v lakťových a podkolenných jamkách. Aj ľahké podráždenie vyvoláva silné svrbenie. Následné škriabanie zhoršuje zápalové prejavy a podráždená koža sa tak stáva vstupnou bránou pre bakteriálne infekcie a ďalšie možné komplikácie. U atopikov sa striedajú obdobia aktivácie a remisie, teda relatívneho bezpríznakového obdobia. Na vzniku ochorenia sa podieľa veľa vnútorných aj vonkajších faktorov - alergénov. U pacientov atopikov je to najmä vrodená dispozícia, ktorá iba čaká na vyvolávajúcu príčinu a potom sa spustí ochorenie. U pacientov sa často vyskytujú aj zápaly očných slizníc, alergická nádcha, majú sklon k astme či priamo astmu. Ochorenie dlhodobo znižuje kvalitu života pacienta, ale aj celej jeho rodiny, a vyžaduje si priebežnú liečbu u dermatológa a alergiológa.
Dotyková alergia vzniká presne v mieste kontaktu kože s alergénom. Látky, ktoré ju vyvolávajú, majú rôzny pôvod. Môžu to byť napríklad trávy, rastliny, piesok, ovocie, zelenina, ale aj guma, saponáty, kozmetika či rôzne chemikálie. Prejavy sa objavujú vždy v mieste kontaktu, nejde o súmerné postihnutie ako pri atopickom ekzéme. Silné svrbenie a následné podráždenie kože však môže viesť k nesprávnej diagnóze.