MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Syn má na rukách drobné, svrbiace vyrážky. Je to ekzém alebo alergia?

Trojročnému synovi sa vyhodili na rúčkach od zápästia po lakeť drobné, svrbiace vyrážky. Lekár povedal, že je to atopický ekzém, dal nám krém na svrbenie a sirup. Lekárnička tvrdila, že to je skôr dotyková alergia. O aké vyšetrenie môžem požiadať, aby sa zistilo, či je to ekzém alebo dotyková alergia?

Znovu navštívte kožného lekára, ktorý by mal presne určiť, či váš syn má atopický ekzém alebo kontaktnú alergiu. Dermatológ v spolupráci s imunoalergiológom mu odporučí vhodné testy a stanoví terapiu.

Atopický ekzém je veľmi nepríjemné a liečbou niekedy ťažko ovplyvniteľné ochorenie. Charakterizuje ho svrbiaca, začervenaná, suchá až popraskaná koža s tendenciou k súmernosti a obojstrannosti - najčastejšie na lícach, v krčných záhyboch, na rukách a zápästiach, v lakťových a podkolenných jamkách. Aj ľahké podráždenie vyvoláva silné svrbenie. Následné škriabanie zhoršuje zápalové prejavy a podráždená koža sa tak stáva vstupnou bránou pre bakteriálne infekcie a ďalšie možné komplikácie. U atopikov sa striedajú obdobia aktivácie a remisie, teda relatívneho bezpríznakového obdobia. Na vzniku ochorenia sa podieľa veľa vnútorných aj vonkajších faktorov - alergénov. U pacientov atopikov je to najmä vrodená dispozícia, ktorá iba čaká na vyvolávajúcu príčinu a potom sa spustí ochorenie. U pacientov sa často vyskytujú aj zápaly očných slizníc, alergická nádcha, majú sklon k astme či priamo astmu. Ochorenie dlhodobo znižuje kvalitu života pacienta, ale aj celej jeho rodiny, a vyžaduje si priebežnú liečbu u dermatológa a alergiológa.

Dotyková alergia vzniká presne v mieste kontaktu kože s alergénom. Látky, ktoré ju vyvolávajú, majú rôzny pôvod. Môžu to byť napríklad trávy, rastliny, piesok, ovocie, zelenina, ale aj guma, saponáty, kozmetika či rôzne chemikálie. Prejavy sa objavujú vždy v mieste kontaktu, nejde o súmerné postihnutie ako pri atopickom ekzéme. Silné svrbenie a následné podráždenie kože však môže viesť k nesprávnej diagnóze.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video