MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Stále mám mokré nohavičky. Mohli mi po sekcii poškodiť močový mechúr?

Tri mesiace po sekcii som začala mať problémy s únikom moču. Najprv som si myslela, že je to len výtok, mala som aj mykózu. Gynekologička mi dala tabletky, no nič sa nezmenilo, zhoršuje sa to. Stále mám mokré nohavičky a nepomohli mi ani inkontinenčné vložky. Mohli mi pri sekcii nejako poškodiť močový mechúr?

V priebehu života ženy sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré ovplyvňujú stav panvového dna a spôsobujú inkontinenciu moču. Tehotenstvo je nesporne jednou z nich. Okrem toho medzi rizikové faktory patrí aj obezita, ťažká fyzická práca, chronický kašeľ, fajčenie, zvyšujúci sa vek atď...

Uvedené ťažkosti sú síce častejšie po spontánnom pôrode veľkého plodu, ale ani cisársky rez nie je absolútnou ochranou pred vznikom inkontinencie. V prvom rade by som odporúčal gynekologické vyšetrenie, kde lekár zhodnotí stav panvového dna a vyšetrí moč, je potrebné najmä vylúčiť prítomnosť baktérií a krvi v moči. Vhodné je, aby si pacientka zaznamenávala aspoň 48 hodín príjem tekutín, množstvo a moment úniku moču do takzvaného mikčného denníka. Tlačivo sa dá voľne stiahnuť. Výsledky je potom potrebné konzultovať s urológom, prípade urogynekológom, ktorí vykonajú potrebné vyšetrenia na zistenie príčiny ťažkostí a naordinujú adekvátnu liečbu.

Liečba môže byť problematická v prípade kojenia, keď sú mnohé lieky kontraindikované. Vložky pre inkontinenciu moču sú veľmi dobrou hygienickou pomôckou, nijako však nemôžu pacientke odstrániť príčinu ťažkostí. Chybou by však bolo pri úniku moču používať menštruačné vložky.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video