Lieky s účinnou látkou levocetirizin, antihistaminiká na systémové použitie, zjednodušene lieky používané pri alergiách, nespadajú medzi lieky s preskripčným obmedzením – to znamená, že ho môže prepísať ktorýkoľvek lekár bez ohľadu na špecializáciu, a teda aj dermatológ.
Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.
Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.
PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.
Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.
Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.
Bolesť hlavy môže mať mnohé príčiny a spúšťacie faktory. Keďže si spúšťací bod viete nahmatať, je pravdepodobné, že vaša bolesť hlavy súvisí s krčnou chrbticou. Problémy krčnej chrbtice sa môžu okrem bolesti či stuhnutých svalov a obmedzených pohybov v krčnom úseku manifestovať aj do oblasti hlavy, a teda aj do oblasti ucha.
Jednoznačnú odpoveď však získate po odbornom neurologickom vyšetrení a doplnení röntgenu krčnej chrbtice. Zároveň je vhodné absolvovať aj očné vyšetrenie v rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti hlavy a vami udávaného zhoršujúceho sa videnia do blízka. Na základe neurologického a očného vyšetrenia lekár váš stav celkovo vyhodnotí a rozhodne, či sú potrebné aj ďalšie doplňujúce zobrazovacie vyšetrenia hlavy, napríklad CT či MR, aby sa vylúčil iný pôvod vašich ťažkostí. Následne vám navrhne liečbu.
Kožná lekárka odporučila po vyšetrení zákrok, preto treba jej rozhodnutie rešpektovať. V znamienku sa môžu nachádzať bunky s určitou aktivitou, preto je lepšie vybrať ho aj s následnou histologizáciou. Vzhľadom na vek dcérky to asi nepôjde v miestnom znecitlivení, pretože zákrok si vyžaduje spoluprácu dieťaťa. Ak bude potrebná celková anestézia, obráťte sa na detskú chirurgiu