MENU
Poradňa zdravia

Pri chôdzi ma bolí chrbát a tŕpnu mi nohy. Aké vyšetrenia mám absolvovať?

Aj pri kratšej chôdzi ma začne bolieť chrbát, stŕpnu mi nohy, necítim si zadok ani predok. Po krátkom zastavení a prehnutí bolesť ustúpi. Aké vyšetrenia by som mal podstúpiť?

V prvom rade navštívte všeobecného lekára, ktorý má informácie o vašom celkovom stave. Spraví vám skríningové testy zamerané na vaše ťažkosti a následne vám odporučí ďalšie vyšetrenia.

Váš problém sa pravdepodobne skrýva v driekovej chrbtici. Môže ísť o poškodenie medzistavcovej platničky a miechového kanála, teda o spinálnu stenózu. Charakter ťažkostí by potom zodpovedal pseudoklaudikaciám, teda stavu, keď sa problémy objavujú po rôzne dlhých úsekoch chôdze a ustúpia po zmene polohy. Napríklad, vám pomáha, keď sa prehnete. V tomto prípade je potrebné vyšetrenie u neurológa a doplnenie zobrazovacích vyšetrení, teda RTG a MR.

V rámci diferenciálnej diagnostiky je však nutné odlíšiť klaudikácie dolných končatín od cirkulačných porúch. Na to slúžia vyšetrenia zamerané na cievy dolných končatín. Lekár vám prípadne na základe vašich anamnestických údajov odporučí absolvovať aj vyšetrenia na možnú  polyneuropatiu či iné vyšetrenia. Podľa nálezov vyšetrení vám potom navrhne cielenú liečbu.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video