MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Prestala som fajčiť a mám bolesti na hrudníku. Je to srdce či pľúca?

Po dlhom čase som prestala fajčiť. Röntgen pľúc pred rokom bol negatívny, ale posledné týždne pociťujem miernu bolesť na hrudníku v oblasti nad prsami. Môžu byť na príčine problémy so srdcom alebo s pľúcami?

Bolesti na hrudníku sú veľmi náročné na diferenciálnu diagnostiku, pretože často majú zmiešanú etiológiu. Pri pátraní po príčine sa orientujeme podľa veku pacienta, jeho životného štýlu, rozboru užívaných liekov, predovšetkým nás však zaujíma opísanie charakteru bolestí, ich lokalizácia a čas vzniku. Pýtame sa, či sa objavujú skôr pri námahe alebo aj v pokoji, ako dlho trvajú, po ktorom podnete sa zmierňujú či úplne zmiznú. Samozrejme, vždy sa najviac bojíme kardiálnych príčin.

Bolesti na hrudníku však často môžu byť vyvolané aj problémami v hrudnej časti chrbtice, zriedkavejšie poruchami hornej časti tráviaceho systému, niekedy aj pľúcneho. Diagnostika preto musí byť komplexná. Obsahuje krvné testy, EKG, echokardiografické vyšetrenie, ergometriu (čo je snímanie EKG počas fyzickej aktivity), RTG hrudníka, interné, kardiologické, pneumologické, prípadne fyzioterapeutické vyšetrenie.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video