MENU
Poradňa zdravia

Po použití gélu na jazvy, mi koža sčervenela, opuchla a svrbela. Je to alergia?

Na jazvu medzi očami som použil gél na ošetrenie jaziev. Asi som si ho naniesol príliš nahrubo, a to nielen na jazvu, ale aj na jej okolie. Potom som bol na slnku. Do rána mi koža sčervenela, opuchla a veľmi ma svrbela. Nechce to zmiznúť. Môže to byť alergická reakcia na gél?

Na základe vášho opisu predpokladám, že ide o kombináciu dvoch diagnóz - kontaktnej alergickej dermatitídy a fototoxickej reakcie. Kontaktná alergická dermatitída znamená, že ste zareagovali na nejakú zložku v géli a rozvinula sa u vás alergická reakcia. Podobné prípravky však môžu v kombinácii so slnkom vyvolať aj fototoxickú reakciu. Zvyšujú precitlivenosť kože na slnečné žiarenie, čo sa prejavuje svrbením, opuchom, vyrážkami, začervenaním. Pri takejto reakcii je určite namieste vyšetrenie a liečba u kožného lekára. Na krátky čas vám predpíše krémy s obsahom kortikosteroidov a antihistaminiká vo forme tabletiek.

Čo sa týka prevencie alebo liečby jaziev v oblasti tváre, pre budúcnosť vám odporúčam skôr silikónové náplaste. Jeden z najefektívnejších spôsobov ošetrovania jaziev je ošetrenie špeciálnym laserom. Zákrok sa dá aplikovať už aj na čerstvé, staré len tri týždne.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video