MENU
Poradňa zdravia

Opuchnuté a vykrivené prsty na ruke. Prečo sú bolestivé?

Opuchá mi prst na pravej ruke, prsteník aj palec. Palec sa mi trocha vykrivil. Mám bolestivé prsty. Aké lieky by mi pomohli? Respektíve, čo mám robiť? Som diabetička 2. typu a mám 68 rokov.

V oblasti ruky sa nachádza viac ako 30 kĺbov spoločne s množstvom väzov, pričom každý z nich môže byť zdrojom bolestí. Naviac, zápästím prebieha 24 šliach, 2 hlavné cievne kmene a 6 vetviacich sa nervov, pričom aj z nich môžu prameniť bolesti. Príčin bolesti drobných kĺbov rúk môže byť teda veľa. Okrem iného aj samotný diabetes mellitus, teda cukrovka môže byť sprevádzaný radom reumatických syndrómov.

Najčastejšou nezápalovou a neúrazovou príčinou bolestí kĺbov je osteoartróza drobných kĺbov ruky. Je dôsledkom degeneratívneho procesu postihujúceho kĺbovú chrupavku s následnými reaktívnymi zmenami v priľahlej kosti a okolitých tkanivách. Osteoartróza rúk častejšie postihuje ženy, rozvíja sa v strednom a staršom veku. Veľmi častý je aj familiárny výskyt. Klinicky sa prejavuje miernou, obvykle krátkodobou rannou stuhnutosťou, epizódami kľudových bolestí a postupne vznikajúcimi deformitami kĺbov.

Ak máte bolesti a opuchy kĺbov ruky, v prvom kroku by bolo ideálne navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý sa Vám na kĺby pozrie a posúdi vhodnosť ďalších vyšetrení ako sú odbery krvi, röntgen, ortopedické alebo reumatické vyšetrenie. Tiež Vám môže poradiť, aké lieky si vzhľadom na Vaše ostatné chronické diagnózy môžete na bolesť a proti zápalu nasadiť, aby nevznikli nežiadúce interakcie medzi liekmi, prípadne, aby nedošlo ku komplikáciám Vašich chronických diagnóz. Sama si môžete zatiaľ skúsiť pomôcť voľnopredajnými protizápalovými masťami, ktoré obsahujú napríklad indometacin, diclofenak, ibuprofen a podobné takzvané nesteroidné antireumatiká. Lokálne si možno postihnuté kĺby natierať dva až štyrikrát denne, pričom by ste sa mali vyhnúť miestam s poranenou kožou alebo miestam, kde sú otvorené rany a sliznice.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video