MENU
Poradňa zdravia

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Už asi mesiac mám na boku ľavého oka bublinu. Lekárka mi dala na to liek, ktorý mi nevyhovoval a odporúčané kvapky mi nepomohli. Kvôli covidu ma neposlala na ďalšie vyšetrenie. V oku nemám nič, mám sivý zákal. Doktorka mi nedala ani antibiotikum, pretože tam mám zápal. Osobne si myslím, že musia existovať nejaké špeciálne kvapky, ktoré by tekutinu, kde je oko vložené stiahli. Poraďte mi prosím, čo mi môže pomôcť.

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video