MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Mám zvýšenú hladinu cukru v krvi. Môžem jesť ovocie?

Som tri roky po operácii hrubého čreva a mám zvýšenú hladinu cukru v krvi. Neužívam žiadne lieky, ale dodržiavam diétu. Chcel by som vedieť, či môžem jesť ovocie. Niektorí lekári hovoria, že áno, iní, že nie, lebo obsahuje cukor.

Nie je jasné, aký typ operácie čreva ste podstúpili – či bol len odstránený nejaký útvar, alebo je črevo aj skrátené. V súvislosti z operovaným črevom sa cukry a vláknina z ovocia môžu horšie tráviť a spôsobovať vyššiu plynatosť. V takom prípade by ste mali konzumovať ovocie len malom množstve, najlepšie bobuľovité plody či citrusy, ak ich tolerujete.

Ak ste diabetik, musíte si dávať pozor na glykémiu. Ovocie obsahuje okrem vitamínov, minerálov, vlákniny a stopových prvkov, ktoré sú pre nás mimoriadne užitočné, aj množstvo jednoduchých cukrov, hlavne fruktózy. Tá sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvi a môže rozkolísať hladinu cukru, čo je pre diabetikov nebezpečné. Okrem toho treba obsah cukru v ovocí započítať do celkového množstva denného príjmu sacharidov, ktoré vám odporučil diabetológ.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video