MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Mám histamínovú intoleranciu. Pomôžu mi probiotiká?

Aké probiotiká by som mal užívať pri histamínovej intolerancii?

Histamín ako biogénny amín sa nachádza v každom živom tkanive, či už rastlinnom alebo živočíšnom, a telo ho potrebuje takmer pri všetkých metabolických aktivitách. Keď sa jeho množstvo vymkne spod kontroly a enzýmy ho nestihnú zbaviť aktivity, nastávajú zdravotné problémy. Prejavujú sa v tráviacom trakte, na koži, v nervovom alebo v srdcovo-cievnom systéme či psychickým diskomfortom.

Histamínová intolerancia teda vzniká, keď sa histamín nadmerne uvoľňuje z tkanív, alebo pri zablokovaní aktivity enzýmu diamínoxidázy. Na príčine môže byť stres, užívanie liekov či alkoholu, ale najčastejšie je to nesprávne stravovanie. V črevách mení zloženie baktérií – nežiaduce sa premnožia na úkor prospešných. Preto je pri liečbe HIT prvoradé upraviť si stravu. Popri nej môžete siahnuť aj po probiotikách.

V lekárňach aj na internete ich je veľa, zorientovať sa v nich nie je ľahké. Ak ste mladší, mali by ste si vyberať hlavne tie, ktoré obsahujú Lactobacillus rhamnosus, reutteri a plantarum, Bifidobacterium animalis, breve. Vo vyššom veku by malo byť zloženie pestrejšie, pretože počet viacerých bakteriálnych rodov a kmeňov v čreve klesá.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video