MENU
Poradňa zdravia

Mám cystu pri pošve. Dá sa jej zbaviť inak ako chirurgcky?

Pri vstupe do pošvy mám na ľavej strane nejakú cystu. Normálne mi neprekáža, ale keď sa vzruším, zväčší sa a začne bolieť. Pri pohlavnom styku bolí ukrutne. Existuje nejaká nechirurgická metóda, ktorá by mi pomohla sa jej zbaviť?

V oblasti ženských vnútorných pohlavných orgánov, presnejšie po pravej a ľavej strane pred pošvovým vchodom, sa nachádza párová žľaza nazývaná Bartholiniho. Jej úlohou je jemné zvlhčenie vulvy vylučovaním sektrétu. Práve ten môže upchať vývod žľazy, kde sa následne nahromadí tekutina a spôsobí jej zväčšenie. Stáva sa to pri poranení v tejto oblasti, nástrihu či spontánnym poranením pri pôrode, ale dôvodom môže byť aj pôsobenie baktérií či zmiešaná bakteriálna infekcia.

S Bartholiniho cystou sa dá síce dlhšiu dobu žiť, avšak stále nad vami visí hrozba zápalu. Ak nechcete podstúpiť chirurgickou liečbu, môžete skúsiť alternatívy v podobe sedacieho kúpeľa, ideálne sú bylinky – harmanček, praslička alebo repík, tie pôsobia protizápalovo. Pomôcť môže aj pravidelná jemná masáž s olejom z nechtíka lekárskeho. Z bylinných čajov sa odporúča alchemilka alebo calendula.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video