MENU
Poradňa zdravia

Mám autoimunitné ochorenie. Ako si môžem zlepšiť imunitu, keď nebývam chorá?

Mám diagnózy polymyalgia rheumatica a veľkobunková arteritída. Lekári mi vysvetlili, že ide o autoimunitné ochorenie. Užívam striedavo korikoid a cytostatikum. Ako si môžem zlepšiť imunitu, keď inak nebývam chorá? Mám 55 rokov.

Polymyalgia reumatica nie je úplne vyhranené ochorenie. Predpokladá sa, že spolu s temporálnou, teda veľkobunkovou arteritídou ide o súčasť jedného syndrómu. Ten sa prejavuje bolesťou a stuhnutosťou svalov ramena, panvy a šije. Bolesť býva najintenzívnejšia ráno a obmedzuje pohyblivosť pacienta. Pridružujú sa problémy so zrakom, únava, slabosť, horúčka, úbytok hmotnosti a iné príznaky. Polymyalgia rheumatica sa vyskytuje častejšie ako temporálna arteritída a asi 35 % pacientov s temporálnou arteritídou má príznaky polymyalgie. Ochorenia vznikajú na základe poruchy regulácie imunitnej reakcie. Na jej vzniku sa podieľajú kombinácie vnútorných a vonkajších faktorov. Vnútorné faktory sú genetické, metabolické a hormonálne, vonkajšie sú spúšťacie – ide hlavne o infekcie, UV žiarenie či chemikálie.

Uvádzate, že máte nastavenú liečbu. Užívate nízku dávku kortikoidu a liek zo skupiny cytostatík, označovaných ako antimetabolity. Kortikoidy majú silné protizápalové pôsobenie, regulujú široké spektrum metabolických funkcií i funkcií centrálneho nervového systému. U cytostatika ide o kombináciu imunosupresívneho a protizápalového účinku. Významnou súčasťou liečby by malo byť posilňovanie imunity v zmysle primeranej fyzickej a psychickej aktivity, dostatočného prívodu bielkovín, niektorých vitamínov a stopových prvkov.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video