MENU
Poradňa zdravia

Je pravda, že tí, ktorí prekonali HPV sú náchylnejší na rakovinu krčka maternice?

V minulosti som mala vírus HPV, ktorý sa prejavil sa genitálnymi bradavicami. Tie mi zmizli vďaka krému, ktorý mi predpísala lekárka. Budem mať vírus navždy? Je pravda, že ľudia, ktorí prekonali HPV sú náchylnejší na rakovinu krčka maternice? Teraz mám problém s hnedým výtokom, dokonca sa mi objavila krv, a to mám 10 dní pred menštruáciou. Inak ma nič nebolí a cítim sa dobre. V októbri som bola na prehliadke a cytologické vyšetrenie dopadlo dobre.

Genitálne bradavice spôsobuje ľudský papilomavírus, najčastejšie typy HPV-6 a HPV-11. Šíri sa priamym kontaktom, najmä pohlavným stykom. V priebehu mesiacov až rokov môže vírus vymiznúť aj bez liečby. Najdôležitejším faktorom, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, je infekcia ľudským papilomavírusom, teda HPV. Najčastejšie vysokorizikové typy sú HPV 16 a 18, ale aj iné sú vysokorizikové: HR-HPV 26, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 63, 66, 68, 73 a 82. Typy 6 a 11 sú nízkorizikové, čo sa týka rizika vzniku rakoviny krčka maternice.

Papilomavírusy sa prenášajú hlavne pohlavným stykom, ale prejavy infekcie má asi len 1 až 2 % nakazených žien aj mužov. Až 80 % žien sa v priebehu života infikuje aspoň jedným typom HPV, ale vo veku nad 35 rokov zostanú HPV pozitívne asi len tri percentá.
Väčšina infekcií HPV má prechodný charakter. Interval od infikovania papilomavírusom do vzniku rakoviny je väčšinou viac ako 10 rokov. Prevenciou proti infekcii HR-HPV, ale aj genitálnym bradaviciam je očkovanie, realizuje ho gynekológ a u detí do 15 rokov detský lekár. 

Krvácanie mimo menštruácie je potrebné riešiť u svojho gynekológa.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video