MENU
Poradňa zdravia

Helikobakter zasahuje trávenie: Bolesť žalúdka a pálenie záhy

Synovi (22) zistili helikobaktera. Okrem toho mal ťažký zápal žalúdka a poškodený pažerák. Užíval lieky, po pol roku bolesť žalúdka ustúpila. Bral aj lieky na pálenie záhy, len čo ich vysadil, záha ho znovu začala páliť. Súvisí to s helicobacterom? Má aj červené fľaky na koži, vyzerajú ako ekzém.

Infekcia Helicobacterom pylori zasahuje sliznicu žalúdka a dvanástnika. Spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti: tlak, nafukovanie, kŕče, nechutenstvo, pocit na zvracanie aj samotné zvracanie, pocit zhoršeného trávenia a podobne. Neskôr môže vyvolať gastritídu, teda zápal sliznice žalúdka, ako aj vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov. Môže viesť až k rakovine žalúdka. Helicobakter pylori je patogénna baktéria, to znamená, že skôr či neskôr spôsobí zápal žalúdočnej sliznice. Akútna gastritída vás k lekárovi doženie rýchlo, ale chronický zápal nemusí. Včasnou a efektívnou liečbou však môžete týmto ochoreniam predísť.

Liečba helicobactera obsahuje kombinovanú antibiotickú liečbu. Nemáme skúsenosti, že by spôsoboval atopický ekzém. Občas mali niektorí pacienti periorálny ekzém, teda okolo úst, ale nie je dostatočne preskúmaná jeho príčinná súvislosť s helicobacterom. Ako najčastejšie kožné ťažkosti pri infekcii helicobacterom sa uvádzajú: rosacea, teda zápalové ochorenie spôsobujúce začervenanie pleti v oblasti brady, líc a nosa, urticaria, teda  žihľavka, pri ktorej ide o drobné vyrážky vyvolávajúce svrbenie a pálenie pokožky a alopecia areata, teda ložiskové vypadávanie vlasov.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video