MENU
Poradňa zdravia

Aká je dĺžka rekonvalescencie po operácii pruhu v slabinách?

Bola som na operácii pruhu v slabinách. Kedy po operácii môžem začať chodiť na dlhšie prechádzky a bicykel? Bicykel mám ako dopravu do práce.

Pri operácii pruhu (hernie) spájame dohromady štruktúry, ktoré sa musia zrásť. Tento zrast musí byť dostatočne pevný, aby v budúcnosti držal. Čím je jazva menej zahojená, tým je menej pevná, a tým je riziko recidívy väčšie. Stačí jeden zlý pohyb na to, aby sa štruktúry (tkanivá) uvoľnili, a práve preto je lepšie vydržať dlhšie bez nadmernej fyzickej záťaže.

V odbornej literatúre sa uvádza približne 80% pevnosť  po 2 mesiacoch od operácie. V praxi je to však individuálne. Stretol som sa už aj s tým, že jazva bola po 2 týždňoch pevná a stačila na udržanie kompletne celého aparátu. Naopak, keď je hojivá tendencia u pacienta slabšia, hojenie môže trvať aj dlhšie. Ak sa pri operácii pruhu vkladá sieťka, doba hojenia by sa mala vo všeobecnosti skrátiť. Výnimkou je ale napríklad posunutiu sieťky, ktoré dobu hojenia predĺži.

Veľmi dobrým vodítkom pre pacienta je citlivosť operačnej rany. Ak dané miesto nebolí, je viac fixované a zahojené. Predtým, ako sa rozhodnete vrátiť k plnej fyzickej aktivite, konkrétne jazde na bicykli, určite by ste sa mali poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom. Ten na základe vyšetrenia a lokálneho nálezu zistí, či je rana dostatočne pevná a zahojená. Neodporúčal by som fyzickú záťaž predtým, ako je to naozaj nutné. Je veľmi dôležité, aby bol pacient pri hojení trpezlivý a rešpektoval pokyny lekára.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video