MENU
Poradňa zdravia

Na cytológii mi zistili AGC. 4 mesiace ma trápi vaginálna mykóza. Čo mám robiť?

Mám 31 rokov a nikdy som nemala gynekologické problémy. Začiatkom roka mi však na cytológii zistili, že mám AGC (NOS) bližšie nešpecifikované zmeny. Dostala som lieky na 4 mesiace a potom kontrola. V máji mi trhali zub a musela som užívať antibiotiká, z čoho som dostala vaginálnu mykózu. Výtok, svrbenie, pálenie, žltý moč. Vraj sa to občas stane a mám to preliačiť u gynekológa. Liečim to už 4 mesiace. Mala som vaginálne čapíky, rôzne krémy i tabletky, ale nič mi nepomohlo. Výsledky na cytológii sa mi zhoršili. Tak som začala sama brať ženské probiotiká, enzýmy. Aktuálny výsledok je ASC US (atypické ak a možné bunky neistého významu). Čo mám robiť v prípade výsledkov a hlavne mykózy?

Je potrebné zdôrazniť, že vždy, keď žena začne užívať antibiotiká z akéhokoľvek dôvodu, mala by si od začiatku liečby dávať do pošvy čapíky s laktobacilmi a kyselinou mliečnou. Sú voľnopredajné v každej lekárni a je to prevencia vzniku kvasinkovej infekcie v pošve.

Čo sa týka cytologických nálezov: AGC-NOS sú abnormálne zmeny žľazových buniek krčku maternice, na rozdiel od toho ASC-US sú abnormálne zmeny dlaždicových buniek. Jedná sa o prekancerózy krčku maternice, pri ktorých je potrebné postupovať podľa vypracovaných štandardizovaných postupov. Predovšetkým je nutné vyšetriť HR HPV. Pri pozitivite sú potrebné ďalšie doplňujúce vyšetrenia, nevyhnutná je kolposkopia, ideálne expertná. Podľa výsledku do úvahy prichádza aj odber vzorky tkaniva. Potrebné je tiež zhodnotiť vek pacientky a plánovanie tehotenstva. Paralelne by som odporúčal odbery na všetkých možných pôvodcov zápalu vrátane ochorení prenosných pohlavným stykom. Prítomnosť kvasiniek v pošve nevylučuje aj iný možný zápal v pošve a v krčku maternice. Následne by sa nastavila cielená liečba podľa výsledkov, eventuálne aj vyšetrenie a liečba sexuálneho partnera.

Pretrvávanie mykózy 4 mesiace po užívaní antibiotík, napriek intenzívnej liečbe, je dosť neobvyklé a je potrebné vylúčiť aj iné možné príčiny pretrvávajúcej kvasinkovej infekcie, hlavne poruchy imunity, cukrovku, tráviace ťažkosti alebo intolerancie, niektoré sexuálne praktiky, nevhodné spodné prádlo a podobne. Určite by bola vhodná podpora imunity, najlepšie v spolupráci s imunológom.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video