MENU
Poradňa zdravia

Chodidlo mi z ničoho nič opuchlo a svrbí. Vždy sa to po čase vráti. Čo to môže byť?

Pred piatimi mesiacmi ma začalo trápiť svrbenie chodila zo spodnej časti, tiež mi aj opuchlo. Po pár dňoch to zmizlo, ale v nepravidelných intervaloch sa mi tento problém vždy vráti. Netýka sa to len chodidiel, pocítil som to už aj v oblasti kolenných jamiek. Vždy je to to isté, svrbenie a opuch. Ide o takú svrbivú bolesť. Keď postihnuté miesto odpuchne, ešte deň, dva to bolí na dotyk. Vedeli by ste mi poradiť, čo to môže spôsobovať?

Vami popisované krátkotrvajúce opuchy a svrbenie, ale aj začervenanie, niekedy tlak až bolestivosť, môžu byť prejavmi idiopatickej urtikárie, ľudovo žihľavky. Typické je, že tieto prejavy pomerne rýchlo ustupujú. Príčin ochorenia je niekoľko, napríklad alergie na lieky, lokálne prípravky, histamín, stres, zvýšená telesná námaha, teplo či chlad. Niekedy sa veľmi ťažko určujú.

Mohlo by však ísť aj o začínajúcu vaskulitídu, zápal malých ciev. Presnú diagnózu na základe vášho všeobecného popisu problémov nie je možné stanoviť. Vyhľadajte dermatológa alebo imunoalergiológa, ktorý vás vyšetrí, zistí príčinu a nastaví vám liečbu.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video