Reklama

Bolesť spod rebra mi vystreľuje do chrbtice a schudol som. Čím to je?

Lokalizácia bolestí nie vždy zodpovedá anatomickému uloženiu orgánov, môže byť prenesená, prípadne vyžarujúca z iných miest.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Po akútnej bolesti pod pravým rebrom a pozitívnym testom na kovid po mesiacoch neustále pociťujem stres, napätie a bolesť na rovnakom mieste. Nemôžem si dať kávu ani orechy, žalúdok mi nedokáže stráviť potravu, ktorá ide hneď von. Začal som byť nervózny, agresívny, nespím dobre. Bolesť prechádza do chrbtice, do krížov a na bedrá. Schudol som, čo to môže byť? Martin

Počas pandémie ochorenia Covid-19 sme sa u pacientov, ktorý boli infikovaní, často stretávali s prejavmi postihnutia tráviaceho traktu, u niektorých dokonca výlučne bez dýchacích ťažkostí. V súčasnosti sa u mnohých pacientov objavuje dyspeptický syndróm v súvislosti s prekonaním ochorenia COVID-19. Vami popisované ťažkosti môžu poukazovať na ochorenie žalúdka, pankreasu, event. tenkého čreva.

Lokalizácia bolestí nie vždy zodpovedá anatomickému uloženiu orgánov, môže byť prenesená, prípadne vyžarujúca z iných miest. Typickým príkladom sú ochorenia chrbtice a nervového systému, ktoré sa často prejavujú ťažkosťami v miestach vzdialených od origa, nezriedka bolesťami brucha.

Bolesti žalúdka môžu byť asociované s rôznymi ochoreniami, myslíme na prípadnú infekciu baktériou Helicobacter pylori, ktorú vieme vyšetriť zo stolice a následne liečiť, v prípade pocitu plnosti a ťažoby po jedle zvažujeme poruchu evakuácie (vyprázdnenia) žalúdka, v takom prípade je možnosť nasadenia prokinetík – liekov podporujúcich aktivitu žalúdka.

Pri poruchách trávenia ju nutné myslieť na možné ochorenie pankreasu, žlčníka a žlčových ciest, event. intolerancie. Základným vyšetrením je ultrasonografia dutiny brušnej, odbery krvi s možnosťou vylúčenia intolerancie a predovšetkým podrobná anamnéza. Na základe výsledkov sa prehodnotí indikácia endoskopického vyšetrenia.

Mnohé symptómy tráviaceho traktu však nemajú organický základ (pri vyšetrení sa nenájde patológia) a radíme ich medzi ochorenia funkčné. V takom prípade je liečba symptomatická. Základom a prvým krokom každej liečby tráviacich ťažkostí je diéta a úprava režimu, čo mnohokrát pomôže viac ako samotné lieky.

Obmedzenie mastných, ťažkých a pikantných jedál, mliečnych výrobkov, alkoholu, fajčenia, sladkých nápojov, červeného mäsa, dostatočná fyzická aktivita, oddych a spánok. Vzhľadom na vami udávaný stres, nervozitu až agresivitu je nutné uvažovať aj nad možným psychologickým základom ťažkostí. V praxi sa často stretávame, že nezvládaný stres a napätie sa môže prejavovať tráviacimi, event. inými ťažkosťami. V takom prípade je po vylúčení organickej príčiny pacientovi doporučené psychologické/psychiatrické vyšetrenie, príp. hypnóza, ktoré mnohokrát pomôžu bez potreby užívania liekov.