MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Ako sa zbaviť stekajúceho hlienu? Trápi ma hlavne v noci

Ako sa zbavím lepkavého hlienu v nosohltane? Problém mám najmä v spánku. Stekajúci hlien mi „zalepuje“ sliznicu, na čo sa zobudím, alebo začnem chrápať. Beriem antihistaminikum na sennú nádchu, ale nos nemám upchatý, len mi z neho sem-tam tečie číri sekrét.

Zatekanie hlienu z nosohltana je jedným z hlavným príznakov akútnej, ale najmä chronickej nádchy. Viac sa vyskytuje u pacientov s chronickou rinosinusitídou, teda so zápalom sliznice nosa a prinosových dutín, čo je vzhľadom na prítomnosť alergickej „sennej“ nádchy váš prípad. Aj výtok číreho hlienu je skôr typický pre alergiu.

Liečba antihistaminikom vám zjavne nepostačuje. Pre takéto prípady je indikovaná liečba lokálne pôsobiacim kortikosteroidom, podávaným vo forme nosového spreja, a aplikácia nosových spŕch s obsahom morskej vody. Väčšine pacientov po tejto liečbe ťažkosti ustúpia. Ak sa však ani po troch mesiacoch zatekanie hlienov nezmierni, odporúčam vám absolvovať CT vyšetrenie prinosových dutín. Na jeho základe odborník stanoví ďalší liečebný postup.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video