MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Ako si udržať ohybnejšie svaly a šľachy? Pomôže užívanie enzýmov?

Od minulého roku ma trápia bolesti v pravej slabine, stuhnutý chrbát a zhoršená chôdza. V noci mávam kŕče v lýtku a syndróm nepokojných nôh. Ortopéd konštatoval aj slabú osteoporózu v mieste operácie krčka pravého bedrového kĺbu a chcel ma liečiť tabletkami. K naprávačom kostí nemám dôveru a cviky, ktoré mi odporučil fyzioterapeut, robím pravidelne, hoci stále viac s obmedzením pohybu a s bolesťou. Existuje ešte iná možnosť udržať si ohybnejšie, mäkšie svaly a šľachy, napríklad užívaním enzýmov? Mám 72 rokov.

Uvádzate viacero problémov, ktoré pravdepodobne spolu súvisia a môžu sa vzájomne ovplyvňovať. Už samotná operácia bedrového kĺbu má svoje limity a špecifiká týkajúce sa ďalšej starostlivosti. Konštatovanie „osteoporóza v mieste operácie“ je vhodné doplniť vyšetrením kostnej denzity aj v oblasti chrbtice. Nočné kŕče v lýtku môžu mať viacero príčin. A syndróm nepokojných nôh je samostatný problém.

V rámci liečby, farmakologickej a zároveň rehabilitačnej, by bolo vhodné posúdiť jednotlivé terapeutické postupy a ich postupnosť. Okrem toho je v súčasnosti aj možnosť doplnkovej liečby - ako vy píšete „enzýmov“. O ich užívaní a o výbere konkrétneho produktu sa však poraďte s ošetrujúcim lekárom. Niektoré štruktúry pohybového aparátu, teda aj svalov a šliach, je možné ovplyvniť aj lokálnym podávaním kolagénových injekcií.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video