MENU
Poradňa zdravia

Ako má vyzerať nízkopurínová diéta? Odporučila mi ju reumatologička

Reumatologička zistila, že mám v krvi mierne zvýšenú hladinu kyseliny močovej a odporučila mi nízkopurínovú diétu. Hrozí mi dna alebo niečo podobné? Mala by som jesť menej mäsa, strukovín a prestať piť alkohol?

Kyselina močová je produkt metabolizmu purínov. Z tela sa vylučuje cez obličky močom, v menšej miere stolicou. Pôsobí ako antioxidant, preto je v normálnych koncentráciách pre náš organizmus užitočná. Vám však lekárka na základe laboratórnych vyšetrení zistila zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. Správne vám odporučila zmeniť životosprávu, najmä výživu, aby sa nevytvárali podmienky pre neskorší záchvat dny.

Dna je metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje práve zvýšenými hodnotami kyseliny močovej v krvi, epizódami akútneho zápalu kĺbov, častým výskytom rôznych mimokĺbnych prejavov a neskôr  aj chronickým poškodením kĺbov a obličiek. Dnu charakterizuje najmä akútny záchvat na kĺbe palca nohy. Pri opakujúcich sa záchvatoch však môže byť postihnutý aj ktorýkoľvek iný kĺb.

V rámci diéty by ste mali obmedziť všetky jedlá s vysokým obsahom purínov, ktoré sa nachádzajú vo vnútornostiach, v mäsových výťažkoch, ale aj v alkohole. Ten je často príčinou vzplanutia  ochorenia. Vhodnými potravinami sú ovocie, zelenina, obilniny, zemiaky, čaj a zásadité minerálky. Pri žiadnom ochorení pohybového aparátu nie je diéta také dôležitá ako pri dne.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video