MENU
Poradňa zdravia

Ako kombinovať vitamínové doplnky a minerály? Tento postup treba dodržať

Zaujímalo by ma, ako mám medzi sebou kombinovať vitamíny a minerály. Je potrebné dodržať nejaký odstup alebo si môžem dať naraz Mg, vitamín C, E, zinok? Je vhodné užívať tieto doplnky tesne ľahnutím do postele, keďže jesť by sa nemalo aspoň dve hodiny pred spánkom. Je to pre žalúdok nejaká práca?

Poznáme dve základné skupiny vitamínov, a to vitamíny rozpustné v tukoch – vitamín D, E, K, A, a vitamíny rozpustné vo vode – vitamín C. Z toho vyplýva, že je lepšie, ak sa v tukoch rozpustné vitamíny užívajú so stravou, najmä s takou, ktorá obsahuje dostatočné množstvo tuku, ktorý podporí ich absorpciu.

Pre minerálne látky je zas vhodnejší prázdny žalúdok, avšak to môže u niektorých ľudí spôsobiť bolesť žalúdka. Niektoré minerály navyše spolu v črevách súťažia, čo môže viesť k tomu, že jeden z nich môže mať len obmedzenú vstrebateľnosť. Ak je to možné, odporúčam vám zakúpiť si jednotlivé vitamíny a minerály zvlášť podľa toho, čo potrebujete doplniť. Každá strava, a teda aj doplnky výživy ako vitamíny a minerály, prinášajú pre žalúdok nejakú prácu, teda nie je vhodné ich užiť tesne pred spaním.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video