Žlčníkové kamene sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu usadiť v žlčníku alebo žlčových cestách. Mnoho ľudí ich má aj dlhší čas bez toho, aby o tom vedeli. Prihlásia sa až záchvatom, alebo ich objaví lekár náhodne, pri vyšetrení ultrazvukom, na CT alebo magnetickej rezonancii.
Kamene môžu spôsobiť zápal žlčníka - cholecystitídu a veľké boleti. Zápal síce môže byť preliečený antibiotikami, no spravidla sa po nejakom čase zase opakuje, nakoľko v žlčníku už je usadený bakteriálny infekt.
Menší kameň môže vycestovať zo žlčníka do hlavného žlčového vývodu, ktorý upchá a zabráni prirodzenému odtoku žlče do tenkého čreva. Tento stav sa volá choledocholitiáza. Pri poruche plynulého odtoku žlče do čreva sa do žlčového systému často dostanú črevné baktérie a môže vzniknúť akútny zápal žlčových ciest so silnou bolesťou brucha, trasením tela a vysokou horúčkou. To je akútna cholangitída. Pri nej býva aj ikterus, čiže zožltnutie kože, očného bielka a slizníc.
Rizikové faktory pre vznik kameňov
- ženské pohlavie
- viac tehotenstiev
- vek nad 40 rokov
- obezita, nadváha
- genetické predispozície
- vynechávanie raňajok
- porucha metabolizmu žlčových kyselín
- porucha metabolizmu tukov
- redukčné diéty
Vyšetrenia:
Jednoznačne cholecystolitiázu, čiže kamene v žlčových cestách, preukáže ultrazvukové vyšetrenie. Niekedy vás môže lekár poslať aj na CT alebo MR.