MENU

Aké sú príznaky

 

  • väčšinou ide o neprestávajúcu či zosilňujúcu sa bolesť v pravom boku alebo podbruší
  • vhľadom na uloženie slepého čreva bolesť môže imitovať napríklad zápal žlčníka, zápal močových ciest, gynekologické ochorenia, ochorenia hrubého či tenkého čreva
  • u niekoho je bolesť natoľko silná a výrazná, že bez váhania ide na pohotovosť, u iného bolesti naopak nemusia byť výrazné, skôr ide pobolievanie, ktoré môže po pár hodinách odoznieť, no zápal ostáva
  • môže objaviť nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, bolesť aj pri chôdzi, pohyboch či kašli, zrýchlenie tepu, teplota

Chirurgovia sa prikláňajú k vyoperovaniu každého slepého čreva, ktoré sa niekedy zapálilo, aj ak po antibiotickom preliečení nebolí. Je veľká pravdepodobnosť, že v budúcnosti sa zápal vytvorí opäť.

Ak sa diagnóza odhalí rýchlo, ide spravidla nekomplikovanú operáciu. Horšie je, ak jednoduchý zápal prerastie do flegmonóznych štádií, teda s bakteriálnou infekciou a hnisaním. Môže dôjsť k prasknutiu slepého čreva a vyliatiu hnisu do dutiny brušnej. Hnis gravitáciou steká dolu a najčastejšie v najspodnejšej časti brucha, v Douglasovom priestore medzi konečníkom a vagínou, respektíve močovým mechúrom, vznikajú zrasty s hnisavými, abscesovými dutinami. Takéto ložisko sa podľa možnosti neoperuje, ale prelieči antibiotikami. Niekedy sa na odvedenie hnisu a zápalovej tekutiny zavedie cez konečník alebo vagínu drén. A keď sa všetko upokojí, slepé črevo je vhodné operačne odstrániť.

Apendektómia, chirurgické odstránenie slepého čreva, sa robí v jednoduchších prípadoch laparoskopicky cez tri vstupy do brušnej dutiny. V komplikovaných prípadoch sa robí klasická operácia.

Video