MENU

Liečba

Dermatológ rozpozná svrab podľa typických chodbičiek a pľuzgierov. Keďže vyvolávateľ ochorenia nie je bežne viditeľný okom, v niektorých prípadoch je potrebné vyšetrenie materiálu "vypichnutého" z kože. Pod mikroskopom následne vidno typického drobného parazita s ôsmimi nôžkami. Lekár musí niekedy pristúpiť aj k odberu väčšieho materiálu – kúsku kože a podrobiť ho histologickému vyšetreniu.

Na liečbu sa v minulosti používala najčastejšie sírová masť. Lekár vám ju môže odporúčať aj dnes. K dispozícii je množstvo originál nych účinných lokálnych liekov – krémov, telových mliek s obsahom permethrinu, krotamitonu, lindanové krémy a aj celková liečba formou ivermektínových tabliet. Prípravky, ktoré vám odporučí lekár, aplikujte na celé telo, od krku dole. Pamätajte si, že v mieste, kde nie je masť nanesená, majú zákožky šancu prežívať. 

Príznaky môžu ale u citlivých osôb pretrvávať 2 až 4 týždne po liečbe, preto je potrebná opakovaná liečba. Pre tlmenie svrbenia sa podávajú tablety alebo kvapky - antihistaminiká. Pri pridruženej rozsiahlej bakteriálnej infekcii sú niekedy potrebné celkovo podávané antibiotiká alebo iné protizápalovo pôsobiace lieky. 

Na ochorenie nevzniká imunita a svrabom sa môžete nakaziť aj opätovne. Liečba je následne náročnejšia a príznaky sú výraznejšie.

Ak sa potvrdí, že ste svrab chytili alebo ho má niekto blízky vo vašom okolí, mali by ste sa jednoznačne liečiť. Rovnako tak aj všetci, ktorí sú v tesnom kontakte s nakazeným, aj keď sa u nich neprejavili príznaky. Dôležité je preliečiť sexuálne kontakty, všetkých členov domácnosti alebo blízke osoby či návštevy, s ktorými ste boli v priebehu posledných 2 týždňov až mesiaca v kontakte.

Video