MENU
ochorenia-a-z

Svrab (Sedemročné svrbenie)

Základný popis choroby

Svrab – scabies je infekčné ochorenie a vyvoláva ho maličký roztoč, zákožka svrabová – Sarcoptes scabiei. Tento parazit nie je väčší ako pol milimetra, no na našom tele dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Samičky zákožky lezú po pokožke, počas niekoľkých minút sa do nej zavŕtavajú a v spodných vrstvách ko- že si razia chodbičky, v ktorých každý deň kladú jedno až dve vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, tie žijú na povrchu tela. Z lariev sa počas dvoch týždňov vyvinú nové samičky, ktoré sa opäť zavŕtavajú alebo sa môžu preniesť na ďalšieho hostiteľa.

Riziko nákazy číha v nedostatočne vypratej alebo neprezlečenej posteľnej bielizni, nevyčistených spacích vakoch či dekách. Svrab môžete chytiť prakticky kdekoľvek. Pozor si dajte aj na ležadlá, kreslá či sedadlá v autobuse. Nakaziť sa môžete priamym tesným telesným kontaktom, najmä pri pohlavnom styku s nakazenou osobou.

Svrab sa prenáša z kože na kožu, čím dlhší je kontakt a čím viac je osoba postihnutá, tým je väčšia pravdepodobnosť nákazy. Priamy kontakt napríklad s infikovanou osobou musí trvať najmenej 10 minút. Šírenie a postihnutie je preto bežné v rodinách, v školách, škôlkach, na internátoch a, žiaľ, k prenosu dochádza niekedy aj v nemocniciach.

V súčasnosti je svrab rátaný spolu s bakteriálnymi infekciami k jednej z 3 najčastejších kožných ochorení u detí.

Údaje na internete dokladajú, že od roku 2015 postihol svrab približne 204 miliónov ľudí, v súčasnosti je to 130 miliónov, teda 2,8 % svetovej populácie, rovnako mužov aj žien, s prevahou detí, mladších a starých osôb. Veľa štúdií dokladá, že sa vyskytuje častejšie v rozvojových krajinách alebo vo vyspelých štátoch s rôznymi minoritnými etnickými skupinami a tropickom podnebí. 

Video