MENU
ochorenia-a-z

Sinusitída - zápal prínosových dutín

Základný popis choroby

Zápal prínosových dutín  - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna.
Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby. Hoci sú príznaky sinusitídy podobné ako pri bežnom nachladnutí, čiže pocit upchatého nosa, výtok z nosa, oslabený čuch, horúčka, bolesť hlavy, celková slabosť, bolesť v krku, kašeľ, ich dĺžka sa líši. Kým bežná nádcha trvá  asi 7 dní, zápal prínosových dutín 2 týždne a niekedy aj dlhšie.

Najčastejšou príčinou zápalu dutín je infekcia vírusového pôvodu alebo bakteriálneho pôvodu.   Najčastejšími pôvodcami  sú napríklad streptokoky, stafylokoky alebo respiračné vírusy.
V prípade chronickej formy môže ísť aj o anaeróbne baktérie, kvasinky a plesne. Veľakrát dochádza k tzv. kombinovanej infekcii, kde spolupôsobia vírusy aj baktérie. V prípade neinfekčných príčin môže byť sinusitída spôsobená úrazom  nosa, oka alebo líca, pri ktorom dôjde k poškodeniu chrupiek a drobných kostičiek, ktoré upchajú prínosové dutiny.
Sínusitída môže byť tiež výsledkom prechodu infekcie zo zubných kazov v hornej čeľusti.  Vtedy je typické, že je postihnutá dutina na jednej strane tváre, nie na oboch.
Zápal v prínosových dutinách môže byť aj následkom alergickej reakcie, keď dochádza k opuchu sliznice a tvorbe hlienu.

Video