MENU

Aké sú príznaky

Počiatočné štádiá rakoviny hrubého čreva sú nenápadné a ľahko ich môžete podceniť. Ide najmä o zmeny vo vyprázdňovaní, nechutenstvo, chudnutie, slabosť. Všímajte si prejavy ako:

  • krvácanie z konečníka, tmavá stolica
  • prímes hlienov alebo krvi v stolici
  • striedanie zápchy a hnačiek
  • časté nutkanie na stolicu
  • ceruzkovitá, čiže tenká stolica
  • strata hmotnosti

Riziko stúpa po päťdesiatom roku života.

Vyšetrenie:

Na odhalenie rakoviny hrubého čreva sa používa viacero diagnostických metód. Základom je úplne nenáročný test na okultné, čiže skryté krvácanie, ktorý by mal raz za dva roky postúpiť po päťdesiatke každý v rámci preventívnej lekárskej kontroly. Tento test dokáže zachytiť vo vzorke stolice aj nepatrný výskyt krvi. Tým vie upozorniť na rakovinu alebo len na zmeny na sliznici hrubého čreva, z ktorých môže zhubné ochorenie vzniknúť až o niekoľko rokov.

V ambulancii gastroenterológa vám môžu spraviť kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva (rektoskopické je nedostatočné). Ide o vyšetrenie pomocou optiky, pri ktorom si lekár môže prezrieť celé hrubé črevo, prípadne až koniec tenkého čreva (pri rektoskopii sa lekár dokáže pozrieť len do hĺbky15 až 30 centimetrov). Ak treba, môže tiež odobrať vzorky na ďalšie laboratórne  vyšetrenie. Najvýznamnejší prínos kolonoskopie spočíva v tom, že lekár môže odstrániť predrakovinové štádiá, polypy, čím sa zabráni vzniku zhubného nádoru. Kolonoskopia sa oporúča vždy, ak sa pri teste na okultné krvácanie našla v stolici krv.

Zmeny hrubého čreva sa vyšetrujú aj pomocou CT, predtým vám však do neho musia dopraviť kontrastnú látku.

Zhrubnutie steny hrubého čreva zase dokáže odhaliť ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Sonografickou sondou zavedenou cez konečník je tiež možné vnútorné ultrazvukové vyšetrenie.

Presnejšie výsledky ako ultrazvuk prináša počítačová tomografia, CT. Magnetická rezonancia, MR, prípadne pozitrónová emisná tomografia, PET, sa zvyknú robiť až vtedy, ak je rakovina hrubého čreva potvrdená. Tieto metódy tiež umožňujú odhaliť prípadný výskyt metastáz v iných orgánoch.

Video