MENU
ochorenia-a-z

Purpura a petechie

Základný popis choroby

Purpura a petechie označujú zmenu farby kože v dôsledku krvácania z malých krvných ciev, nazývaných kapiláry. Ide o malé červené až fialové, bledšie či tmavšie bodky a fliačiky na koži, alebo na slizniciach, ktoré sa objavili z ničoho nič.

Základným rozdielom medzi petechiami a purpurou je veľkosť týchto červených až fialových škvŕn. Petechie sú bodkovité fliačiky veľkosti špendlíkovej hlavičky, nie väčšie ako 2 milimetre, ktoré vznikajú najčastejšie na rukách, nohách a predkoleniach, ale aj na bruchu a môžeme ich vidieť aj v ústach alebo na očných viečkach.

Ak je petechií veľmi veľa môžu splývať a koža má purpurový vzhľad, z čoho pochádza názov purpura. Purpura však môže vzniknúť aj bez prítomnosti petechií. Na koži sa vytvoria  fľaky väčšie ako 1 centimeter, často vo väčších alebo menších zhlukoch alebo splývajúcich  ložiskách. Výskyt týchto kožných zmien nebýva spojený so svrbením, bolesťou či inými nepríjemnými pocitmi. Pri oboch však treba poznamenať, že nejde o samostatné ochorenie, ale o symptóm – príznak choroby alebo prechodného poškodenia drobných ciev!

Video