MENU
ochorenia-a-z

Pásmová choroba (desynchronóza)

Základný popis choroby

Pásmová choroba, nazývaná tiež aj desynchronóza, je stav, ktorý nastáva z dôvodu rýchleho prekonania viacerých časových pásiem pri dlhších cestách lietadlom. Narušený biorytmus tela sa prejaví najčastejšie únavou, bolesťou hlavy a poruchami spánku. Tento stav sa prejavuje zväčša do 12 hodín od príchodu na nové miesto a môže trvať aj niekoľko dní, až kým sa človek plne neaklimatizuje na nové časové pásmo. Okrem zmien nálady vplýva i na imunitný systém.

Pásmová choroba nie je daná dĺžkou letu, môžete byť v lietadle aj desať hodín, ak to bude jedno časové pásmo, nebudete ju mať. Najväčšími obeťami narušeného biorytmu tela pri rýchlom prekonaní viacerých časových pásiem sú starší tínedžeri, ktorí potrebujú spať dlhšie ako malé deti či starší dospelí. Presuny cez rôzne časové pásma sú horšie aj pre starších ľudí, naučených celý život vstávať v rovnakom čase. Ak chodíte spať raz skôr a raz neskôr, zvládnete ich lepšie, no je to veľmi individuálne. Mierna forma pásmovej choroby sa môže objaviť i pri zmene letného a zimného času.

Vyšetrenie

Na diagnostiku pásmovej choroby nepotrebujete lekára. Človek, ktorý cestuje cez rôzne časové pásma, na sebe pociťuje jasné príznaky. Tie by mali do niekoľkých dní ustúpiť. Ak u vás príznaky pretrvávajú dlhšie, skúste vyhľadať lekársku pomoc a poradiť sa s lekárom ohľadom únavy a spánku.

Video